×

Koronawirus w Polsce 13 luty. Ruszyło śledztwo w sprawie źródła epidemii

Koronawirus w Polsce 13 luty. Statystyki Ministerstwa Zdrowia pokazują, że epidemia COVID-19 osiągnęła stabilny poziom. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła śledztwo mające na celu ustalenie źródła epidemii koronawirusa.

Kto odpowiada za epidemię?

Minął już ponad rok od rozpoczęcia pandemii koronawirusa. W tym czasie pojawiło się wiele teorii dotyczących pochodzenia patogenu. Żadna z nich nie uzyskała jak dotąd stuprocentowego potwierdzenia, dlatego WHO powołało komisję śledczą, której zadaniem jest ustalenie, kto odpowiada za wywołanie światowej epidemii. Co ciekawe, najważniejszymi osobami komisji są: chiński naukowiec Liang Wannian oraz Ukrainiec Peter Daszak, który od wielu lat  uczestniczy w badaniach nad koronawirusami występującymi u nietoperzy. Eksperymenty, w których brał udział Daszak miały na celu m.in. wykazanie w jaki sposób koronawirusy przechodzą z nietoperzy na człowieka. Mężczyzna od 2016 roku był zaangażowany w badania prowadzone przez Wuhan Institue of Virology.

Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z konfliktem interesów, ponieważ były pracownik Instytutu w Wuhan będzie odpowiadał za prowadzenie kontroli w dawnym miejscu zatrudnienia. Wielu dziennikarzy uważa, że takie śledztwo jest nieprofesjonalne.

Czy winne są nietoperze?

Zgodnie z wersją wydarzeń prezentowaną przez Chiny do zarażenia człowieka koronawirusem miało dojść za pośrednictwem nietoperzy. Ta hipoteza została już obalona przez naukowców, którzy uważają, że tak duża mutacja trwa od 20 do nawet 800 lat. Co więcej, specjaliści zauważają, że gdyby wirus był naturalny, to zachowywałby swoje właściwości tylko w wybranych regionach świata. Tymczasem COVID-19 jest tak samo groźny we wszystkich szerokościach geograficznych, niezależnie od panującego klimatu.

Światowa Organizacja Zdrowia wysłała do Wuhanu, stolicy prowincji Hubei 13 ekspertów z kilku krajów. Śledczy mają na celu skontaktowanie się z miejscowymi instytutami badawczymi oraz szpitalami. Daszak twierdzi, że komisja otrzymała dane, do których dotychczas nie miała dostępu.

Dzielą się z nami danymi, których wcześniej nie widzieliśmy – których nikt wcześniej nie widział. Rozmawiają z nami otwarcie o każdej możliwości. Naprawdę dokądś zmierzamy i myślę, że każdy członek zespołu to powie. (…) Wydaje mi się, że Chiny są otwarte i chętne do współpracy z nami. Widzimy to każdego dnia.

Koronawirus w Polsce 13 luty

Mamy 6586 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

– mazowieckiego (1090),
– pomorskiego (576),
– śląskiego (549),
– kujawsko-pomorskiego (518),
– warmińsko-mazurskiego (503),
– wielkopolskiego (495),
– dolnośląskiego (404),
– małopolskiego (356),
– zachodniopomorskiego (333),
– łódzkiego (311),
– podkarpackiego (296),
– podlaskiego (292),
– lubelskiego (265),
– lubuskiego (234),
– świętokrzyskiego (129),
– opolskiego (119).

Z powodu #COVID19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 583 621/40 709 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij