×

Koronawirus w Polsce 13 listopada. Znowu rośnie dobowa liczba zakażeń

Koronawirus w Polsce 13 listopada. Są już najnowsze dane z resortu zdrowia. Sytuacja epidemiczna w kraju w ostatnich dniach zaczynała się nieco stabilizować. A jak było minionej doby?

Mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjent

Nasz obraz pandemii budujemy głównie na danych statystycznych. Ale te mogą okazać się bardzo zwodnicze. Naukowcy z Porto alarmują: portugalski bilans epidemiczny dotyczący zakażeń i zgonów na Covid-19 zawiera poważne błędy. Odpowiada za nie prawdopodobnie niska jakość baz danych z resortu zdrowia.

W efekcie dochodzi do kuriozalnych sytuacji – w portugalskich statystykach uwzględniono m.in. leczonych na COVID-19 mężczyzn, którzy rzekomo byli w ciąży, a także pacjentów w wieku 134 lat.

Badaczka Costa Santos podkreśla, że nawet niewielka skala błędów może prowadzić do „mylnych decyzji dotyczących zarządzania epidemią”.

Rosyjska szczepionka nie działa?

Swój „sukces” Rosjanie obwieścili już latem, ale świat podszedł do tej wiadomości z dużą rezerwą. Wygląda na to, że słusznie. Rosyjska szczepionka na koronawirusa nie jest skuteczna? Chociaż Putin zapewniał o sukcesie i twierdził, że szczepionkę Sputnik V wypróbowała m.in. jego córka, już teraz do mediów docierają informacje, że entuzjazm był raczej bezpodstawny.

Podawanie szczepionki rozpoczęto od pracowników służby zdrowia. Tyle że w ostatnich dniach koronawirusa wykryto u kilku lekarzy, którzy przyjęli rosyjską szczepionkę. Media poinformowały o czterech takich przypadkach. Ostatnio zakażenie koronawirusem u medyka potwierdzono 5 dni po pierwszym podaniu dwuskładnikowej szczepionki Sputnik V.

Miejscowa służba zdrowia twierdzi, że to tylko „zbieg okoliczności”.

Koronawirus w Polsce 13 listopada

Jak przekazał premier Morawiecki, w tym tygodniu po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba nowych zakażeń zaczęła spadać, dlatego rząd nie wprowadzi narodowego lockdownu. Czy i dzisiaj resort zdrowia ma dla nas dobre wieści?

W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o 24 051 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
śląskiego (3841),
wielkopolskiego (2866),
dolnośląskiego (2823),
małopolskiego (2271),
łódzkiego (1557),
pomorskiego (1421),
mazowieckiego (1410),
zachodniopomorskiego (1331),
kujawsko-pomorskiego (1279),
podkarpackiego (1264),
świętokrzyskiego (920),
opolskiego (802),
warmińsko-mazurskiego (746),
lubuskiego (592),
lubelskiego (526),
podlaskiego (402).

Niestety w ciągu ostatniej doby zmarło aż 419 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 331 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 665 547/9 499 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować