×

Koronawirus w Polsce 13 grudnia. Liczba zakażeń znów zaskakuje

Koronawirus w Polsce 13 grudnia wydaje się obchodzić z naszym krajem łagodnie, na tle sytuacji w innych krajach europejskich. Przynajmniej według oficjalnych danych.

Trzecia fala w Europie

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 497 nowych przypadkach SARS-CoV-2. Dzień wcześniej wykryto 13 110 nowych przypadków, w czwartek 13 749, 9 grudnia 12 168 osób, a 8 grudnia zaledwie 8 312. Natomiast 7 grudnia krzywa zakażeń spadła ni stąd ni zowąd do 4 423 przypadków. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na Facebooku:

Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki.

Pod falą krytyki płynącą ze środowisk medycznych, widocznie uświadomił sobie, że znów, podobnie jak w lipcu, dużo za wcześnie ogłosił sukces, bo wczoraj zmienił zdanie i napisał, że jednak trzeba się bać:

Trzecia fala to realne zagrożenie. Dzisiaj w wielu krajach europejskich obserwujemy wzrost liczby zakażeń. Dlatego w Niemczech czy w Czechach pojawiają się nowe restrykcje. Ja chce przestrzec przed tą trzecią falą koronawirusa. Miejmy obawy przed tym, co się wydarzy w styczniu, lutym, marcu.

Rzeczywiście, tym razem, jak się okazuje, napisał prawdę. Trzecia fala pandemii już uderzyła w Europę. Liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła w ciągu minionej doby 20 200. Jak spekuluje niemiecka prasa, wprowadzenie całkowitego lockdownu na terenie całego kraju staje się coraz bardziej prawdopodobne. Od poniedziałku do najostrzejszych restrykcji, z zamknięciem sklepów i szkół włącznie, powróci granicząca z Polską Saksonia.

W stolicy 5,5 milionowej Słowacji, gdzie w sobotę potwierdzono 3707 nowych przypadkach Covid-19, odbyła się demonstracja przeciwko rządowym restrykcjom oraz planowanym szczepieniom. Koronasceptyczni protestanci, inspirowani przez skrajnie prawicową Ludową Partię Nasza Słowacja, twierdzą, że Covid-19 jest chorobą „prawie nieszkodliwą dla ludzi”.

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem holenderski rząd przedłużył do 15 stycznia  istniejące obecnie ograniczenia do trzech gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym.  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował w sobotę:

Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii rośnie najszybciej od października. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano ponad 9 tys. nowych przypadków.

We Francji w ciągu minionej doby zdiagnozowano 13 947 nowych zakażeń koronawirusem, a rząd przełożył łagodzenie lockdownu, informując, że godzina policyjna, wprowadzona od 15 grudnia od godziny 20 do 6, pozostanie w mocy do Sylwestra, ale zostanie zawieszona w Boże Narodzenie.

W Wielkiej Brytanii wykryto w sobotę 21 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, o 170 mniej niż w piątek, ale i tak jest to trzeci dzień, gdy liczba nowych zakażeń przekracza 20 tysięcy, podczas gdy wcześniej przez trzy tygodnie dobowe bilanse utrzymywały się na poziomie kilkunastu tysięcy.

Koronawirus w Polsce 13 grudnia

Tymczasem polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę 13 grudnia, że w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 8 977 osób. To mieszkańcy województw:

– mazowieckiego (1280),
– wielkopolskiego (1132),
– pomorskiego (1003),
– kujawsko-pomorskiego (756),
– śląskiego (668),
– warmińsko-mazurskiego (646),
– zachodniopomorskiego (593),
– łódzkiego (572),
– dolnośląskiego (498),
– lubelskiego (378),
– małopolskiego (310),
– lubuskiego (300),
– podlaskiego (231),
– podkarpackiego (204),
– opolskiego (133),
– świętokrzyskiego (132).

Oznacza to, że liczba chorych od początku pandemii wzrosła w naszym kraju do 1 135 676.

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował o śmierci 49 pacjentów z powodu COVID-19. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 139 osób.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl

Może Cię zainteresować

zamknij