×

Koronawirus w Polsce 10 września. Epidemia wciąż jest groźna

Koronawirus w Polsce 10 września. Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 w kraju nieustannie rośnie. Mamy jednak o wiele więcej wyzdrowień. Tymczasem Premier Mateusz Morawiecki zmienił zdanie na temat epidemii. Co takiego powiedział?

Morawiecki o epidemii

Szef rządu w środę (9 września) uczestniczył w sesji Q&A (pytań i odpowiedzi) na Facebooku. Przez jednego z internautów został zapytany o to, „kiedy skończy się cyrk z maseczkami?”. Morawiecki przyznał, że zakrywanie ust i nosa jest uciążliwe:

Tam gdzie możemy, tam gdzie nie ma dystansu społecznego, tam starajmy się je nosić. Nie jest to idealny sposób, który nas zabezpiecza, ale wirusolodzy mówią, że pomaga, więc starajmy się to stosować.

Zaapelował przy tym, aby nie nazywać noszenia maseczek „cyrkiem”. Podkreślił, że są one zalecane przez specjalistów i do pewnego stopnia chronią nas przed zakażeniem:

Epidemia jest i ona jest groźna. Popatrzmy, co się dzieje z powrotem w Hiszpanii. Średnio dziennie znowu umiera tam ponad 70 osób, a liczba zakażeń we Francji i w Hiszpanii to znowu kilka tysięcy dziennie. Naprawdę dmuchajmy zimne.

Morawiecki został też zapytany, czy będą kolejne obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Premier odpowiedział, że:

Musimy znaleźć złoty środek, najlepsze rozwiązania, które w najmniej uciążliwy sposób będą obciążały społeczeństwo, ale jednocześnie będą najbardziej pomagały przy prewencji wobec koronawirusa.

Koronawirus w Polsce 10 września

W dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o  506 kolejnych zakażonych pacjentach, którzy pochodzą z województw:

– małopolskiego (99),
– wielkopolskiego (76),
– mazowieckiego (68),
– śląskiego (51),
– pomorskiego (32),
– opolskiego (24),
– lubelskiego (21),
– dolnośląskiego (20),
– kujawsko-pomorskiego (20),
– świętokrzyskiego (18),
– podkarpackiego (17),
– podlaskiego (16),
– łódzkiego (13),
– warmińsko-mazurskiego (13),
– zachodniopomorskiego (12),
– lubuskiego (6).

Resort z przykrością powiadomił także o śmierci kolejnych 12 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 72 453 osób zakażonych koronawirusem (w tym 2 159 to osoby zmarłe).

Źródła: www.rmf24.pl, www.facebook.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować