×

Najnowsze odkrycie naukowców przeraża. Koronawirus uszkadza słuch

Koronawirus uszkadza słuch. Najnowsze odkrycie naukowców jest przerażające. Objawy chorobowe COVID-19 znów powiększyły się o nowe pozycje. Zakażenie może prowadzić do głuchoty!

Koronawirus uszkadza słuch

Epidemia koronawirusa w Polsce przebiega w bardzo nieprzewidywalny sposób. Po trwającym kilka tygodni względnym uspokojeniu, znów obserwowane są duże przyrosty nowych zakażeń. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło aż 584 pacjentów zakażonych COVID-19. Panika związana z ryzykiem zarażenia wciąż jest ogromna. Ludzie boją się nie tyle samej choroby, co skutków ubocznych terapii oraz powikłań, jakie może wywołać. Najświeższe badania zespołu naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine wykazały, że rzeczywiście mamy się czego obawiać. Koronawirus SARS-CoV-2 jest bowiem w stanie zaatakować każdy z narządów w organizmie. Okazuje się, że zagrożone infekcją są nawet uszy! Wyniki badań dowodzą, że COVID-19 może infekować ucho oraz wyrostek sutkowaty, czyli część kości skroniowej, znajdującej się za małżowiną uszną. Potwierdzeniem tezy były sekcje zwłok przeprowadzone u pacjentów zmarłych z powodu COVID-19.

Głuchota grozi każdemu pacjentowi

Podczas sekcji zwłok okazało się, że u 80-letniej kobiety, która zmarła na koronawirusa, obecność patogenu odkryto w prawym uchu. Z kolei, 60-latek miał zainfekowane prawy i lewy wyrostek sutkowy oraz ucho środkowe prawe i lewe. Nawet osoby, które przeszły koronawirusa w sposób bezobjawowy skarżą się, że wirus bardzo pogorszył ich zdolność słyszenia lub doprowadził do utraty słuchu. W związku z tym, naukowcy apelują do osób, które planują poddać się zabiegom ucha środkowego, aby wcześniej wykonały badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. W artykule opublikowanym przez autorów analiz możemy przeczytać:

Obecność aktywnego wirusa z wysięku ucha środkowego u operowanego pacjenta miałaby konsekwencje dla chirurgów i personelu obsługującego sprzęt.

Badacze zaznaczyli, że obecność wirusa w uchu środkowym czy wyrostku sutkowatym nie zawsze musi być równoznaczna z problemami otologicznymi, ale zwiększa prawdopodobieństwo upośledzenia słuchu. W miarę rozwoju pandemii koronawirusa poznajemy nowe symptomy oraz konsekwencje zakażenia COVID-19. Lekarze zaobserwowali, że u chorych mogą występować zmiany w płucach, naczyniach krwionośnych, sercu, nerkach, wątrobie, szpiku kostnym, a nawet w mózgu.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij