×

Koronawirus: specjalne wytyczne dla szkół. Jest zapowiedź rzecznika rządu

Koronawirus: specjalne wytyczne dla szkół na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej. Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o nowych planach mówił Piotr Müller, rzecznik rządu. Sytuacja w kraju wymyka się spod kontroli, a 1 września zbliża się wielkimi krokami. Rząd przygotowuje plan awaryjny…

„Koniec przychodzenia z przeziębieniem”

Kilka dni temu GIS przedstawił swoją wizję powrotu do szkół. Nowe zasady dla dzieci i nauczycieli dotyczyć mają m.in. częstego mycia rąk, wietrzenia sali po każdych zajęciach i zwiększenia liczby lekcji na świeżym powietrzu. Maseczki ochronne miałyby obowiązywać tylko wtedy, gdy zgromadzi się większa liczba uczniów, np. podczas apelu.

Rzecznik GIS Jan Bodnar zaznaczył, że nie może być mowy o przysyłaniu do szkoły dziecka, które ma jakiekolwiek objawy choroby. W planach jest wdrożenie nowych procedur szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Wiadomo także, że dziecko, u którego wystąpią niepokojące objawy, może być odizolowane od pozostałych uczniów.

Zdaniem GIS, nie można zapomnieć również o starszych nauczycielach (po 50. roku życia), których w polskich szkołach nie brakuje. Od września nie powinni oni prowadzić zajęć, które wiążą się z częstym kontaktem z dużą liczbą dzieci.

Koronawirus: specjalne wytyczne dla szkół

Minister Szumowski zapowiedział w rozmowie z Polsat News, że 1 września dzieci mają wrócić do szkół. Ale rozpoczęcie nowego roku szkolnego musi się wiązać ze zmianami. Nie można wykluczyć, że to placówki oświatowe wkrótce staną się nowymi ogniskami zachorowań. Jak temu zapobiec? I czy w ogóle można to zrobić?

Rzad pracuje nad specjalnymi wytycznymi dla szkół.

Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek oświatowych, ale również pewne warianty w zakresie podejmowania decyzji, na przykład co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w tych miejscach, w których pojawiłyby się poszczególne ogniska zakażeń

– powiedział po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego rzecznik rządu Piotr Müller.

Jeśli koronawirus pojawi się w którejś z placówek, będzie to oznaczać ograniczenia w nauce. Bardzo prawdopodobne, że zasady funkcjonowania szkół będą się różnić w zależności od regionu, a nawet w zależności od decyzji dyrektorów poszczególnych placówek.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, Popularne.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować