×

Koronawirus. Poczta Polska zmienia sposób dostarczania paczek i listów

Koronawirus: Poczta Polska poinformowała o wprowadzeniu nowych zasad w związku z trwającą epidemią. Wiele usług zostanie ograniczonych, a część z nich będzie wykonywana w inny, niż dotychczas, sposób. Czekają nas utrudnienia?

Koronawirus: Poczta Polska

Poczta Polska już dawno utraciła dawną renomę. Kompromitujące reklamy i wysokie ceny przesyłek skutecznie odstraszają klientów, którzy coraz częściej wybierają znacznie wygodniejsze i szybsze wysyłki poprzez Paczkomat lub wybierają usługi kurierskie innych firm.

Teraz okazuje się, że sposób realizacji usług Poczty Polskiej znacznie się zmienią. Listy polecone, paczki pocztowe oraz przesyłki kurierskie będą dostarczane według nowych zasad, które z pewnością nie spodobają się większości zainteresowanych. Zmiany weszły w życie już wczoraj, tj. 22 kwietnia i prawdopodobnie będą obowiązywały przez długi okres czasu.

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie Poczty Polskiej, odtąd listy polecone mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata, bez konieczności uzyskania jego podpisu. Z kolei przesyłki kurierskie będą wydawane bez konieczności pokwitowania odbioru. Nowy sposób doręczania paczek jest dość ryzykowny i stwarza niebezpieczeństwo zaginięcia bądź kradzieży przesyłek. Czy faktycznie jest niezbędny w czasach epidemii?

W następstwie tych zmian, w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego listy polecone bez potwierdzenia odbioru i bez Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO) mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata bez konieczności składania przez niego specjalnego wniosku.

Priorytetem jest zdrowie

Nowe rozwiązania mają na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i klientów. Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej powiedział:

Dzięki wprowadzonym zmianom adresaci otrzymają większość przesyłek w sposób bezdotykowy.

Zmiany nie dotyczą przesyłek szczególnej rangi, które są wysyłane przez sądy, prokuraturę, komornika sądowego czy organy ścigania. Analogicznie będzie w przypadku przesyłek adresowanych do wspomnianych instytucji. W przypadku osób poddanych kwarantannie, Poczta Polska zobowiązuje się przechować ich przesyłki do momentu zakończenia przymusowej izolacji. Wyjątkiem są przekazy pieniężne, które będą doręczane również pod adresy objęte kwarantanną.

Fotografie: Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować