×

Koronawirus: porady WHO i MZ, jak można się zabezpieczyć i uniknąć zakażenia?

Koronawirus: porady WHO i Ministerstwa Zdrowia, jak można się zabezpieczyć i uniknąć zakażenia. Czym dezynfekować ręce i jak je prawidłowo myć?

Koronawirus – porady zdrowotne

Pandemia koronawirusa doprowadziła do przymusowej izolacji społecznej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pozostawanie w domu jest niezbędne do przetrwania tego trudnego okresu. Jednak z wielu powodów, tj. wyjście do pracy czy zrobienie zakupów, konieczne jest opuszczenie swojego mieszkania. A wtedy nie trudno o zakażenie.

Obok zakazu gromadzenia się, nieprzekraczania bezpiecznej odległości (minimum 1,5 metra) od drugiej osoby, warto zapoznać się z wytycznymi, które są powtarzane od wielu tygodni. Tylko dzięki nim, znacznie obniżymy ryzyko zachorowania na Covid-19. Niestety wciąż wiele osób ignoruje zalecenia WHO i MZ, albo po prostu ich jeszcze nie zna.

Czym dezynfekować ręce?

Zwykłe mydło jest zabójcze dla wszelkich wirusów, w tym dla SARS-CoV-2. Pamiętajcie jednak o wykorzystaniu ciepłej wody oraz dokładnym umyciu rąk – nie zapominając o kciukach, przestrzeni pomiędzy palcami oraz nadgarstkach. I minimum 30 sekund stałego szorowania!

Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, warto sięgnąć po środki dezynfekujące. Można kupić gotowy (niestety w dość wysokiej cenie) albo samemu zrobić płyn do dezynfekcji, według przepisu Światowej Organizacji Zdrowia.

Warto rozważyć tę domową wersję, bowiem na przeróżnych stronach oraz sklepach są proponowane niesprawdzone oraz nieskuteczne „płyny antywirusowe”. Wielu oszustów tworzy substancje, które nie działają odkażająco, a tylko wprowadzają w błąd klientów.

Domową mieszankę najlepiej przelać do pojemnika wyposażonego w rozpylacz. Idealnie nadają się do tego spryskiwacze do roślin, a jeśli nie mamy takiego, to wystarczy pusty pojemnik po płynie do mycia szyb. Pamiętajcie tylko, aby dokładnie go wypłukać przed przelaniem płynu dezynfekującego. Podobnie, jak w przypadku mydła dokładność rozprowadzenia płynu po dłoniach jest konieczna, aby zdezynfekować całą powierzchnię.

Trzymajcie ręce z dala od twarzy, nosa oraz ust, w szczególności, gdy wyszliście z mieszkania. Warto również dezynfekować rzeczy codziennego użytku, tj. jak klucze czy ekrany naszych smartfonów.

Co z maseczkami?

Od początku kwarantanny mówiono o tym, że maseczki są przeznaczone głównie dla osób kaszlących oraz chorych. Jednakże związku z tym, że „bezobjawowych zakażonych” przybywa, możliwe, że polski rząd wprowadzi obowiązek noszenia maseczek dla wszystkich obywateli.

Tu także oszuści czerpią duże zyski, bowiem obecnie wszystkie maseczki są promowane jako „antykoronowirusowe”. Często w sprzedaży zobaczymy zwykłe maski przeciwpyłowe, wykorzystywane przez pracowników budowlanych w miejscach o dużym zapyleniu. Nie chronią one w żaden sposób naszych dróg oddechowych przed bakteriami, czy właśnie wirusami.

Jeśli kaszlecie i nie macie maseczki, to pamiętajcie o zakrywaniu ust z użyciem zgiętego łokcia. Zmniejsza to zdecydowanie ryzyko przenoszenia koronawirusa drogą kropelkową.

Czym się leczyć i ile trwają objawy?

Objawy koronawirusa pojawiają się w przeciągu 1 do 14 dni od momentu zakażenia. Sama infekcja trwa z reguły kilka tygodni — od 14 do 21 dni. Objawy to najczęściej gorączka, kaszel, ból kości oraz problemy z oddychaniem. W przypadku, gdy jesteśmy chorzy na COVID-19 należy darować sobie stosowanie dostępnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem. Ponadto, zaleca się w tym okresie pić dużo płynów oraz zażywać ciepłe kąpiele, które pomagają w przypadku kaszlu oraz bólu gardła.

Należy także się wysypiać, bo sen pomaga regenerować się organizmowi i zwalczać wirusa. Gdy pojawią się u nas duże trudności z oddychaniem należy bezzwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Skąd czerpać informacje? Gdzie zadzwonić?

Jeśli wykazujecie jakieś objawy koronawirusowe, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię 800 190 590. Na jej łączu dowiecie się, co dalej robić oraz jaką pomoc uzyskacie.

Na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdują się także liczne materiały odnośnie profilaktyki oraz unikania zakażenia. Warto pamiętać, aby czerpać informacje wyłącznie z wiarygodnych źródeł.

Koronawirus to niewidoczny wróg, jednak to nie oznacza, że nie można się przed nim bronić.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.gov.pl, tvn24.pl, pacjent.gov.pl, www.se.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować