×

Długoterminowy skutek zakażenia COVID-19. Występuje u coraz większej liczby osób

Koronawirus niszczy zęby? Ci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, coraz częściej skarżą się na różnego rodzaju powikłania. Naukowcy określają to tzw. „long COVID-19”. Niektórzy ozdrowieńcy tracą zęby!

„Long COVID-19”

Większość pacjentów zdrowieje w ciągu dwóch tygodni. Jednak niemal roczne doświadczenia z koronawirusem pokazują, że nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Niektórzy pacjenci miesiącami walczą o powrót do zdrowia. Borykają się z tzw. mgłą mózgową, paraliżującym zmęczeniem i bólem.

Naukowcy określili to zjawisko terminem: long COVID-19, czyli zespołem dolegliwości, który utrzymuje się u ozdrowieńców.

W przypadku osób, które doświadczają tzw. long COVID, wypisanie ze szpitala oznacza kolejny etap kłopotów.

Koronawirus niszczy zęby?

Tak naprawdę tylko upływający czas dostarcza nam odpowiedzi na pytanie, jakie są efekty COVID-19. Z czasem wiedza specjalistów jest coraz większa. Ale niektóre informacje docierające do mediów są mocno niepokojące.

The New York Times opisał historie osób, które po przechorowaniu COVID-19, zmagały się z dolegliwościami uzębienia. Fora internetowe zapełniły się doniesieniami na temat tego, że koronawirus atakuje również zęby. Ci, którzy przeszli chorobę, pisali o problemach z dziąsłami, a także ubytkach w szkliwie czy szarzeniu płytki nazębnej. Niektórzy twierdzili nawet, że po przejściu przez COVID-19, zęby zaczęły po prostu wypadać.

Dentyści potwierdzają, że COVID-19 może uszkadzać dziąsła i prowadzić nawet do wypadania zębów. Jednak naukowcy podkreślają, że wpływ koronawirusa na stan uzębienia dotychczas nie został jeszcze dokładnie przebadany. Ale prace trwają.

Badamy niektóre z objawów, z którymi pacjenci zmagają się przez wiele tygodni po wyzdrowieniu z COVID-19, w tym również problemy stomatologiczne, jakie zgłaszają

– powiedział w rozmowie z  amerykańskim dziennikiem dr Wiliam W. Li, prezes i główny lekarz Angiogenesis Foundation, która zajmuje się badaniem stanu i chorób naczyń krwionośnych.

The New York Times przytacza przykład 43-letniej Sarah z Nowego Jorku, która po przechorowaniu COVID-19 narzekała na różne objawy, w tym nadwrażliwe dziąsła. Wkrótce kobieta straciła zęba.

Podobnie stało się w przypadku 12-latka, który łagodnie przeszedł zakażenie. Mimo to po przechorowaniu COVID-19 chłopcu wypadł stały ząb.

Choroby dziąseł mogą rozwijać się na skutek innych stanów zapalnych w organizmie, na przykład tych, które utrzymują się po ciężkim przebiegu COVID-19

– wyjaśnia dr Michael Scherer, protetyk z Sonora w Kalifornii.

Fotografie: en.wikivoyage.org

Może Cię zainteresować