×

Koronawirus – nietypowe objawy, jakich możemy się spodziewać po zakażeniu

Koronawirus: nietypowe objawy, jakie zgłaszają zakażeni pacjenci z COVID-19. Nie wszystkie znajdują się na oficjalnej liście symptomów choroby. Sama Agencja Zdrowia w USA przyznaje, że „nie obejmuje ona wszystkich możliwych objawów”.

Koronawirus: nietypowe objawy

Julie Sciascia-Van Horn była hospitalizowana z powodu COVID-19 na początku kwietnia. Cierpiała na niektóre typowe objawy grypopodobne związane z wirusem od czasu jego odkrycia: gorączkę, ostry kaszel i duszności. Potem nadeszła seria bardziej niezwykłych dolegliwości. 51-latka z południowo-zachodnich przedmieść Bridgeview w stanie Illinois wcześniej ich nie doświadczała.

Kobieta opisała dziwne pieczenie na podeszwach stóp, jakby chodziła po węglach. Dwa tygodnie po wypisaniu ze szpitala zaczęła zauważać także zaniki pamięci. W niewytłumaczalny sposób zapominała o numerach telefonów i podobnych rzeczach, które kiedyś bez wysiłku pamiętała. Potem jej włosy zaczęły wypadać, a długie, kasztanowe pasma nagle wypełniły szczotkę lub zapychały odpływ.

Jak powiedział Anthony Fauci, dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases:

Wiele osób, które wyzdrowiały wirusologicznie po zakażeniu, w rzeczywistości wykazuje utrzymywanie się objawów. Czasami trwają one tygodnie, a nawet miesiące. Możliwe, że są one spowodowane przetrwaniem wirusa w organizmie.

Nowe spektrum objawów

Pacjenci tacy, jak wspomniana Julie, zostali nazwani „zakażonymi długodystansowcami”, a ich doświadczenia nie zawsze wydają się być zgodne z aktualną listą około tuzina objawów koronawirusa. Agencja Zdrowia w USA zauważa jednak, że opis ten „nie obejmuje wszystkich możliwych objawów”. Lista jest stale aktualizowana i dodawane są nowe dolegliwości.

Dolegliwości zgłaszane przez samych pacjentów obejmują szeroki zakres: 924 respondentów stwierdziło, że mają trudności z koncentracją; 714 opisało problemy z pamięcią; 566 powiedziało, że cierpią na bóle stawów; 509 doświadczyło kołatania serca; 423 zgłosiło wypadanie włosów; 418 stwierdziło, że ich wzrok stał się niewyraźny. Dodatkowo u 247 respondentów wystąpiła wysypka.

Z kolei raport odnośnie dodatkowych objawów zawiera informację, że lekarze nie zawsze są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi symptomami:

Niektórzy pacjenci stwierdzają, że lekarze czasami nie są w stanie lub nie chcą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z mniej znanymi objawami COVID-19 z powodu braku badań. Do czasu przeprowadzenia badań nad długoterminowymi objawami COVID-19 wyniki te wskazują, że stale rosnąca liczba pacjentów z COVID-19 nadal cierpi z powodu nieleczonych objawów.

Dermatolodzy na całym świecie szukają więcej informacji na temat wypadania włosów, wysypek i stanu określanego jako „palce COVID-19” (palce stają się opuchnięte i odbarwione z powodu zakażenia wirusem). Amerykańska Akademia Dermatologii zamieszcza na swojej stronie internetowej zdjęcia niektórych swędzących, wypukłych lub dziwnych wysypek, które dermatolodzy widzą u pacjentów z COVID-19.

Organizacje zdrowotne z kolei proszą o nadsyłanie informacji o dziwnych objawach u pacjentów z koronawirusem. Pozwoli im to zbudować bazę informacyjną o skutkach COVID-19.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: medicalxpress.com, zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować