×

Koronawirus na weselu. Sytuacja w powiecie opoczyńskim jest bardzo trudna

Koronawirus na weselu, komunii i w szpitalu. Epidemia COVID-19 bardzo szybko rozprzestrzeniła się na niemal cały teren powiatu opoczyńskim. Mamy do czynienia z kilkoma masowymi zakażeniami.

Sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych regionach Polski jest bardzo różna. Do tej pory wydawało się, że głównym epicentrum koronawirusa w Polsce jest Śląsk.

Masowe zakażenia w powiecie opoczyńskim

W Szpitalu Powiatowym w Opocznie potwierdzono do tej pory aż 15 przypadków zakażenia koronawirusem na oddziałach: Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym oraz Wewnętrznym. W związku z tym zawieszono przyjmowanie nowych pacjentów na wspomniane oddziały. W ubiegłą niedzielę testowi na obecność koronawirusa poddano łącznie 100 pracowników personelu i pacjentów. Z kolei w ciągu zeszłego tygodnia w regionie wykonano aż pół tysiąca testów. Niestety szpital nie jest jedynym miejscem w rejonie, w którym doszło do masowych zakażeń.

Zachorowania odnotowano bowiem także wśród uczestników rajdu rowerowego w parafii NMP Królowej Polski w Opocznie. Co więcej, zarażeni są również parafianie z Domaszna oraz uczestnicy komunii w Gielniowie i wesela w Kotfinie, w którym uczestniczyło aż 130 gości.

Koronawirus na weselu

Dyrektor opoczyńskiego sanepidu, Marianna Rożej wyjaśnia, że większość uczestników zabawy weselnej to mieszkańcy powiatu.

Na uroczystości było 98 mieszkańców powiatu opoczyńskiego. Młodzi są stąd. Byli też goście z innych powiatów.

Dyrektor Rożej uważa, że przyczyną masowych zakażeń jest panujące rozluźnienie w społeczeństwie, spowodowane likwidacją obostrzeń.

Nastąpiło poluzowanie obostrzeń, mieszkańcy przestali uważać i w ten sposób wróciliśmy do punktu wyjścia. Sytuacja jest bardzo trudna.

Marianna Rożej wyjaśnia, jak obecnie wygląda proces rozdzielania zdrowych i chorych pacjentów.

Osoby z potwierdzonym koronawirusem przewożone są na oddział zakaźny, natomiast osoby z ujemnym wynikiem, które mogą być wypisane, są wypisywane ze szpitala. Testowani są wszyscy sukcesywnie. Do pracy w szpitalu delegowani są pracownicy, którzy już przechorowali COVID-19.

Apel sanepidu

Przed ponad tygodniem, 6 czerwca w Opocznie miał miejsce II Parafialny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Dziecka, w którym uczestniczyła kobieta zakażona koronawirusem. Tydzień później w szpitalu przebadano aż 38 osób, które były na rajdzie. Na szczęście żaden z uczestników wydarzenia nie został zarażony COVID-19.

Badania przeszli także pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Drzewica. Marianna Rożej poinformowała, że osoby, które miały styczność z proboszczem powinny wykonać badanie na obecność koronawirusa.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie apeluje do wszystkich osób, które od 22 maja do 6 czerwca miały kontakt z proboszczem parafii w Domasznie.

U proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (gm. Drzewica) w zeszłym tygodniu stwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoby, które obawiają się, że mogły się zakazić, mogą zgłaszać się do sołtysów, urzędu gminy lub do sanepidu w Opocznie. W chwili zgłoszenia konieczne jest podanie swojego numeru PESEL, adresu oraz telefonu kontaktowego.

Obecna sytuacja jest wynikiem nadmiernego rozluźnienia w społeczeństwie, które nastąpiło po zniesieniu obowiązku zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Marianna Rożej przypomina, abyśmy nie zapominali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Zagrożenie nie minęło, ono stanowi drugi człowiek! Możemy stać się śmiertelnym zagrożeniem dla naszych bliskich.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Fox40 (miniatura wpisu), Facebook, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij