×

Koronawirus na weselu w Małopolsce. Zakażenie wykryto u ponad 40 osób!

Koronawirus na weselu w Małopolsce w Nawojowej. Jedno jest pewne – wirus był tam nieproszonym gościem. Sprawił jednak, że tej zabawy weselnicy długo nie zapomną. Ponad 40 osób jest zakażonych, ponad 230 osób przebywa w kwarantannie. Wśród gości weselnych był senator PiS.

Koronawirus na weselu w Małopolsce

Nawojowa to małopolska wieś, położona niedaleko Nowego Sącza. 11 czerwca w Boże Ciało urządzono tam huczną imprezę weselną. Niestety zabawa miała fatalne skutki.

Na weselu bawiło się ponad 100 gości. Jednym z nich był senator PiS Wiktor Durlak. Wiadomo jednak, że polityk i jego żona, uniknęli zakażenia. W sobotę przeszli testy na obecność koronawirusa, a wynik okazał się negatywny.

W tej chwili zarażonych jest natomiast ponad 40 osób – nie tylko weselników, ale i tych, którzy mieli z nimi kontakt.

Badania laboratoryjne wykryły zakażenie koronawirusem u 41 osób. 20 osób to goście weselni, kolejnych 21 to osoby, które po weselu miały kontakt z zakażonymi weselnikami

– mówi Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego sanepidu.

Wiadomo, kim był pacjent zero

Sanepid dotarł do mężczyzny, który okazał się pacjentem, a raczej „gościem zero”. To mieszkaniec Berestu pod Krynicą-Zdrojem. Obecnie przebywa on na kwarantannie, tak jak 235 innych osób, które uczestniczyły w zabawie lub miały kontakt z weselnikami. Przebadano dotąd 163 osoby. Wkrótce wymazy zostaną pobrane również u pozostałych osób. Sanepid zapewnia, że sytuacja jest opanowana.

Wesele w Nawojowej stało się największych dotychczas ogniskiem koronawirusa w tej części Polski. Wcześniej pisaliśmy już o podobnych przypadkach.

W czerwcu wykryto ognisko koronawirusa na weselu w Gibach w powiecie sejneńskim (woj. podlaskie). Tam na imprezie bawiła się większość miejscowego establishmentu, zatem oprócz poddania uczestników imprezy kwarantannie, konieczne było również tymczasowe zamknięcie Urzędu Gminy i Starostwa Powiatowego.

Do masowych zakażeń doszło również po weselu w Kotfinie, w którym uczestniczyło ponad 130 gości. Tuż po uroczystości jeden z weselników trafił do szpitala z objawami koronawirusa. Testy potwierdziły zakażenie, a przyjęcie weselne okazało się nowym ogniskiem zakażeń w regionie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Rappler (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij