×

Koronawirus na stadionach. Od dziś na stadionach może przebywać więcej kibiców

Koronawirus na stadionach. Już od dzisiaj na stadionach będą obowiązywały nowe zasady związane z trwającą epidemią. Zmniejszenie dystansu może doprowadzić do wystąpienia lokalnych epicentrów koronawirusa.

Koronawirus na stadionach

W związku z łagodzeniem wybranych obostrzeń, które zostały wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa, od dzisiaj ulega zmniejszeniu dystans, który należy zachowywać w miejscach publicznych. Dotychczasowe 2 metry przestrzeni pomiędzy osobami zostają zmniejszone do 1,5 metra. Wciąż jednak należy pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa. Bardzo istotną zmianą jest dopuszczenie większej liczby kibiców do oglądania widowisk sportowych. W Dzienniku Ustaw możemy przeczytać:

Od 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki.

Z kolei w kinach będzie możliwe wybieranie dowolnych miejsc bez konieczności siadania na planie szachownicy. Do tej pory dozwolone było zapełnianie nie więcej niż 25 procent miejsc na widowni. Od dziś ilość ta ulegnie zwiększeniu do 50 procent miejsc. Widzowie będą jednak musieli pamiętać o tym, aby zajmować co drugie miejsce, w rzędach naprzemiennie. Jeżeli w danym obiekcie miejsca nie zostaną wyznaczone, kibiców obowiązuje konieczność zajmowania miejsc w taki sposób, aby dystans wynosił 1,5 metra. Rozporządzenie wprowadza także pewne zmiany w funkcjonowaniu aquaparków tzn. limit zostaje podniesiony z 50 do 75 procent obłożenia obiektu. Należy przypomnieć, że w czasie epidemii koronawirusa wyjścia na basen są skrajnie niebezpieczne ze względu na dużą rotację osób.

koronawirus na stadionach 3
Twitter

Kina, teatry, sale koncertowe

Zgodnie z rozporządzeniem większa liczba osób będzie mogła przebywać w salach kongresowych, centrach wystawowych i konferencyjnych. Do tej pory obowiązywał limit 5 metrów kwadratowych na osobę. Teraz został on zmniejszony do 2,5 metra. Jeśli chodzi o kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe mogą udostępniać maksymalnie 50 procent miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni. Na imprezach plenerowych od 17 lipca obowiązuje zasada zapewnienia co najmniej 5 metrów kwadratowych na osobę. Sami uczestnicy muszą dbać o to, aby odległość między nimi wynosiła nie mniej niż 1,5 metra lub jeśli jest to niemożliwe, zakrywać nos i usta. Zachowywanie dystansu nie dotyczy osób, które przyszły z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością bądź niebędącej w stanie poruszać się samodzielnie, jak również osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. Wczoraj w Polsce odnotowano 458 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

koronawirus na stadionach 2
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij