×

Koronawirus na Śląsku i w pozostałych regionach Polski. Najnowsze dane MZ

Koronawirus na Śląsku stał się w ostatnich dniach ogromnym wyzwaniem dla służb sanitarnych. W jakich zakładach pracy jest go najwięcej? Jak sytuacja wygląda w innych regionach Polski? Ministerstwo Zdrowia udostępniło najnowsze dane.

Koronawirus na Śląsku

Koronawirus na Śląsku rozprzestrzenia się w tempie ok. 100 osób dziennie. Obecnie te województwo ma największą ilość zakażeń, która osiągnęła liczbę ponad 3,5 tys. pacjentów. Jest to związane w dużej mierze z pracą górników. Najgorzej jest w kopalniach Sośnica w Gliwicach, Murcki-Staszic w Katowicach, Bobrek w Bytomiu, Pniówek w Pawłowicach i ROW Ruch Jankowice w Rybniku.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski cytowany przez PAP powiedział:

Przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same. Wiceminister Zdrowia jest w tej chwili na Śląsku i kontroluje tę sytuację. Ze służb sanitarnych zostały przekierowane osoby na Śląsk, żeby pomagały w tym aspekcie. Również Narodowy Fundusz Zdrowia zgłosił swoją gotowość, gdyby potrzebne były działania i wsparcie kadrowe służb sanitarnych, sztabu kryzysowego i wojewody.

Prezydent Sosnowca obawia się działań rządu?

Prezydent miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński napisał na swoim Facebooku o obawach związanych z restrykcjami rządowymi. Wskazuje, że zbyt mocne obostrzenia spowodują zapaść w całym regionie, a obecna sytuacja dotyka głównie górników. Apeluje do administracji rządowej o rozsądek:

Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek ,,zamykamy wszystko co się da”. Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku?

Służby wojewody śląskiego poinformowały w niedzielę, że łącznie wirusa wykryto w próbkach pobranych od 108 górników. Przebadano już ponad 9 tys. pracowników kopalń i obecnie oczekuje się na ich wyniki.

Sytuacja w Polsce na dzień 11 maja 2020

Ministerstwo Zdrowia opublikowało drugi tego dnia komunikat. Jak czytamy, w ciągu ostatnich kilku godzin potwierdzono 120 nowych zachorowań na COVID-19. Najwięcej odnotowano ich w województwie śląskim (71 przypadków).

Pozostałe zakażenia dotyczą województw:
śląskiego (71),
mazowieckiego (17),
łódzkiego (10),
małopolskiego (10),
dolnośląskiego (6),
lubelskiego (4),
wielkopolskiego (2).

Resort zdrowia z przykrością poinformował także o kolejnych 8 przypadkach śmiertelnych:

Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 87-K Poznań, 65-M Gdańsk, 77-K Kędzierzyn-Koźle, 89-K Kędzierzyn-Koźle (mieszkanka woj. śląskiego), 86-K Bolesławiec, 72-M, 87-K, 73-M Nowogrodziec. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Polsce wynosi: 16 326 (w tym 811, to osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że wyzdrowiało już łącznie 5 816 pacjentów.

Według porannego raportu o koronawirusie udostępnionego przez Ministerstwo Zdrowia, w województwie śląskim odnotowano 142 nowe przypadki, w popołudniowym komunikacie zaktualizowano te dane o kolejne 71 zakażeń. Ogólna liczna zachorowań na Śląsku to obecnie 3 779 (dla porównania w województwie mazowieckim odnotowano ich 2808).

Źródła: dziennikzachodni.pl, wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij