×

Koronawirus na pokładzie Pendolino. Sanepid poszukuje pasażerów pociągu

Koronawirus na pokładzie Pendolino. Nowe ogniska zakażeń coraz częściej związane są z wakacyjnymi podróżami Polaków. Tym razem sanepid poinformował o zagrożeniu epidemicznym dla pasażerów jadących pociągiem z Kołobrzegu do Krakowa i z powrotem.

Epidemia nie ma wakacji

Słowo „rekord” w kontekście epidemii pojawia się w ostatnich dniach tak często, że stało się jasne: koronawirus nie ma wakacji, ale za to chętnie towarzyszy podróżującym.

Kilka dni temu rekordy zakażeń padły u naszych sąsiadów. W piątek słowackie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 123 nowych przypadkach zakażeń. Dotychczasowy rekord u Słowaków padł na początku kwietnia, gdy odnotowano 114 zachorowań. Ze względu na sytuację w Polsce, słowackie MZ odradza swoim obywatelom podróż do dwóch polskich regionów: Mazowsza i Śląska.

Również Czesi nie mają powodów do radości. Przed weekendem padł tam nowy rekord: 506 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, przy czym poprzedni rekordowy przyrost zakażeń (w marcu) wynosił zaledwie 377.

Koronawirus rozszalał się także w Niemczech i na Ukrainie. Niemcy w sobotę poinformowali o ponad 2 000 nowych, potwierdzonych przypadkach zachorowań (najwięcej od końca kwietnia). Warto zaznaczyć, że koronawirus pojawił się w 41 szkołach w Berlinie.

Dotychczasowe niechlubne rekordy pobijają również Ukraińcy, u których nowy dobowy rekord wyniósł 2 328 zachorowań, zmarło natomiast kolejnych 40 pacjentów.

Niestety sytuacja wygląda podobnie także we Francji, Hiszpanii i Włoszech. W kraju tak mocno dotkniętym przez koronawirusa, przed weekendem wykryto 1 071 nowych przypadków zakażenia. Ta liczba stanowi największy przyrost po 12 maja, gdy kraj był jeszcze zamknięty z powodu szalejącej epidemii.

Koronawirus na pokładzie Pendolino

Również w Polsce pandemia koronawirusa przybiera na sile. 21 sierpnia padł nowy rekord zakażeń: wykryto ich aż 903. A kolejnego dnia jedynie o 3 mniej. Niestety, ale kolejne ogniska zakażeń coraz częściej związane są nie tylko z imprezami takimi jak wesela czy „osiemnastki”, ale i z wakacyjnymi podróżami Polaków.

Tym razem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Tucholi poszukuje pasażerów pociągu Pendolino, podróżujących nad morze.

Chodzi o osoby podróżujące 7 sierpnia (pociąg nr EIP8300) pociągiem Pendolino na trasie Kołobrzeg-Kraków Główny oraz jadące 11 sierpnia (pociąg nr EIP3850) ze stacji Kraków Główny do Kołobrzegu. U jednego z pasażerów pociągu Pendolino, potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Sanepid apeluje, by osoby, podróżujące wymienionymi pociągami, zgłosiły się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Fotografie: Facebook, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować