×

Czy koronawirus kiedyś zniknie? Ekspert WHO odpowiada!

Koronawirus może nigdy nie zniknąć? Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wirus SARS-CoV-2 może pozostać na Ziemi już na stałe, podobnie jak HIV.

Koronawirus może nigdy nie zniknąć?

Mike Ryan jest ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W środę wziął udział w konferencji prasowej, podczas której oznajmił, że tak naprawdę nigdy do końca nie pokonamy koronawirusa:

Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle.

Trwają prace nad szczepionkami

Jak poinformował ekspert, obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Eksperci zmagają się jednak z wieloma trudnościami i dlatego wynalezienie szczepionki w 100 proc. skutecznej trwa tak długo.

Doktor Ryan przypomniał, że chociaż istnieją szczepionki na odrę czy ospę, to nigdy te choroby nie zostały całkiem wyeliminowane:

Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał na koniec:

Trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania.

Sytuacja na świecie

Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażonych jest ponad 4,4 miliony ludzi. Zmarło blisko 300 tysięcy osób.

Wczoraj 13 maja Ministerstwo Zdrowia w Polsce poinformowało, że w sumie w naszym kraju jest 17 204 chorych. Niestety, łączna liczba zmarłych z powodu powikłań po przejściu COVID-19 wzrosła do 861 pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że wyzdrowiało już 6 410 osób.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl, www.worldometers.info
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować