×

Koronawirus: jak bezpiecznie kupować na bazarach?

Jak uspokaja Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, zgodnie z aktualną wiedzą nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może przenosić się za pośrednictwem żywności. Mimo to wszystkie osoby, mające styczność z produktami spożywczymi na każdym etapie aż do momentu, gdy trafią na talerze, muszą zachować szczególne środki ostrożności.

Zasady bezpiecznych zakupów

Targowiska i bazary są o tyle specyficznym miejscem dystrybucji żywności, że dostęp do bieżącej wody na ich terenie bywa ograniczony, lub wręcz go nie ma. W tej sytuacji Główny Inspektor Sanitarny postanowił wydać specjalne wytyczne, odnoszące się konkretnie do tych miejsc obrotu produktami żywnościowymi.

Jak przekonuje, przestrzeganie kilku podstawowych, prostych zasad zapewni bezpieczeństwo zarówno sprzedającym jak i kupującym. Warto pamiętać, że według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, sama żywność nie jest źródłem ani pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. Jednak może zostać zanieczyszczona mikrobiologicznie przez człowieka. Nie chodzi zresztą tylko o koronawirusa lecz o inne zarazki, mogące doprowadzić do kłopotów zdrowotnych, na przykład zatrucia pokarmowego. Co robić, żeby tego uniknąć?

Higiena rąk

Osoby, mające kontakt z żywnością muszą myć ręce wodą z mydłem przed rozpoczęciem pracy, przed kontaktem z żywnością przeznaczoną do bezpośredniego spożycia, po kontakcie z odpadami i śmieciami, po korzystaniu z toalety, po kaszlu, kichaniu, wycieraniu nosa, po kontakcie z pieniędzmi, piciu, jedzeniu lub paleniu papierosów.

W przypadku, gdy dostęp do bieżącej wody jest utrudniony, wodę z mydłem należy zastąpić żelem antybakteryjnym lub chusteczkami dezynfekującymi.

Higiena kaszlu i oddychania

Kasłanie i kichanie bez zasłaniania twarzy, a już szczególnie na produkty spożywcze jest niedozwolone nawet przy braku zagrożenia epidemią, pomijając już, że powszechnie uchodzi za oznakę złego wychowania.

Przy kaszlu i kichaniu należy bezwzględnie zakryć nos i usta chusteczką lub zgiętym łokciem, a następnie od razu umyć lub zdezynfekować ręce. Jeśli ktoś lekceważy tę zasadę w naszej obecności, należy zwrócić mu uwagę, że zachowuje się niewłaściwie.

Zasady bezpieczeństwa żywności

Najważniejsze jest surowe i restrykcyjne przestrzeganie dobrych praktyk higienicznych, a nie wybiórczo, jak często się zdarza. Chodzi między innymi o zapewnienie produktom warunków i temperatury sugerowanej przez producenta na etykiecie, weryfikowanie na bieżąco daty przydatności do spożycia, nie trzymania w sklepie produktów, do których przechowywania nie ma się warunków (na przykład wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych, jeśli się nie ma chłodni).

Ważne jest, by nie dotykać produktów bez potrzeby, na przykład nie przekładać jajek do innych opakowań niż stosowane przez producenta, nie dopuszczać do kontaktu surowego mięsa z innymi produktami, stosować rękawiczki jednorazowego użytku, nie sprzedawać żywności niewiadomego pochodzenia.

Ograniczenie kontaktu z innymi osobami

To zalecenie dotyczy zarówno kontaktów sprzedawca-klient, klient-klient, a także sprzedawca-sprzedawca. Odległość między ludźmi nie może być mniejsza niż 1,5 metra.

Nie wolno dopuścić do przebywania w pobliżu artykułów spożywczych osób wykazujących objawy chorobowe takie jak kaszel. W razie konieczności zaleca się wyproszenie takiej osoby z kolejki. 

Ograniczenie kontaktu z gotówką

Jak wiadomo, pieniądze są wylęgarnią zarazków, dlatego, zwłaszcza w obliczu pandemii koronawirusa GIS zaleca płatności bezgotówkowe. Jednak ze względu na osoby, którym używanie kart kredytowych sprawia trudność (na przykład seniorów), dopuszcza się obrót gotówką, jednak należy pamiętać o myciu lub dezynfekcji rąk po każdym dotknięciu banknotu lub monety.

 

Źródła: gis.gov.pl

Może Cię zainteresować