×

Koronawirus – ile zabił osób na świecie? Najnowsze oficjalne statystyki z całego globu

Koronawirus – ile zabił osób na świecie? To częste pytanie zadawane w sieci. Liczba może szokować, jednak w porównaniu do liczby zachorowań, nie jest wielka.

Koronawirus jest jak grypa?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która początkowo objawia się jak grypa. Pacjent ma wysoką gorączkę, katar oraz problemy z oddychaniem. W najpoważniejszych przypadkach pacjenci muszą być podłączeni do respiratorów, a to jest problematyczne, ze względu na ograniczą ilość tych maszyn.

Statystycznie COVID-19 ma więcej ofiar niż przeciętna grypa, ale też odsetek zgonów jest znaczącą niższy niż przy dwóch groźnych wirusach, jak SARS czy MERS.

Koronawirus – ile zabił osób na świecie

Według strony worldometers.info obecnie na świecie potwierdzono 94 261 przypadków zachorowań na COVID-19, z czego ogromna większość w Chinach. Strona jest regularnie odświeżana, a znajdujące się tam dane można uznać za wiarygodne. Pokrywają się one z większością komunikatów odnośnie do epidemii.

Na chwilę obecną zmarło 3 220 pacjentów, którzy zachorowali na chorobę wywołaną przez koronawirusa. Oznacza to, że jego śmiertelność utrzymuje się na poziomie 2 lub 3%. Warto również zaznaczyć, że osób, które przeszły tę chorobę i w pełni wyzdrowiały jest aż 51 203!

Sytuacja w Europie

Najgorszą sytuację w Europie mają Włochy, które potwierdziły 2502 zachorowań wśród pacjentów, pochodzących głównie z północy Włoch. 229 z nich jest w ciężkim stanie medycznym i wymagają specjalistycznej opieki.

Z powodu choroby zmarło 79 osób, z czego 27 przypadków miało miejsce w ciągu ostatniej doby. Pełną rekonwalescencję po COVID-19 przeszło natomiast 160 pacjentów.

Pozostałe kraje europejskie, które potwierdziły koronawirusa n swoim terenie to: Litwa, Niemcy, Austria, Francja, Hiszpania, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Norwegia, Islandia, Czechy, Grecja oraz San Marino.

Również w Polsce mamy pierwszy przypadek koronawirusa, który został potwierdzony w Zielonej Górze.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: tvnmeteo.tvn24.pl, wiadomosci.poinformowani.pl, www.worldometers.info
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), GIS, Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować