×

Walczące z koronawiruem kraje zdają sobie sprawę z ogromnych kosztów ekonomicznych, z którymi przyjdzie im się zmierzyć po wyciszeniu pandemii. Obecnie szacuje się, że SARS-CoV-2 zamknął w domach około półtora miliarda ludzi. Wielu z nich może już nie wrócić na dotychczasowe miejsca pracy. Przedsiębiorcy przewidują duże zwolnienia.

Firmy zwalniają pracowników

Obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich. Rząd wprawdzie obiecał pomoc dla firm i gwarancję zatrudnienia dla pracowników etatowych, jednak wielu przedsiębiorców uznało to za niewystarczające. Przy braku skutecznej pomocy ze strony rządu, firmy grożą zwolnieniami. Pracę może stracić nawet co drugi pracownik. Prof. Jacek Męcina doradca zarządu Konfederacji Lewiatan wyjaśnia w czym leży problem:

Z badania wynika, że sytuacja firm jest bardzo trudna i od szybkości uruchomienia instrumentów pomocy dla przedsiębiorstw zależeć będą decyzje jakie biznes podejmie.

Wyniki sondażu w 800 firmach

Przeprowadzony w dniach 23-25 marca sondaż objął 800 firm, z których 95 proc. odczuwa już ekonomiczne skutki pandemii. Jak zadeklarowało 47 proc. firm, na pomoc państwa są w stanie poczekać maksymalnie trzy tygodnie. Jeśli zaproponowane przez rząd rozwiązania okażą się mgliste jak dotąd lub niewystarczające, zaczną zwalniać pracowników. Jak komentuje Jacek Męcina, wszystko w rękach rządu:

Im szybsze i bardziej dostępne będą dobrze zaplanowane formy pomocy, tym mniejsze będą negatywne skutki gospodarcze i społeczne tego niespotykanego w takiej skali i formie kryzysu. Po drugie, im więcej firm i miejsc pracy obejmiemy pomocą, tym łatwiej będzie poradzić sobie z wychodzeniem z tej sytuacji i powrotem do normalności.

Największe straty dotkną mikrofirmy, zatrudniające do 9 pracowników. 63 proc. z nich określa swoją sytuację jako bardzo trudną. Siedem na dziesięć przewiduje zwolnienia już w najbliższych tygodniach. Wśród średnich przedsiębiorstw ten odsetek jest jeszcze wyższy i sięga 80 proc.

W sumie 54 proc. firm objętych sondażem planuje zwolnić od 20 do aż 50 procent dotychczasowej załogi.

Polecane

Źródła: www.rp.pl

Może Cię zainteresować