×

Nadchodzi cenzura na informacje o koronawirusie? MON wprowadza zmiany

Niewiele osób wie o tym, że od kilku dni wojsko ma zakaz informowania o zarażeniach w wojsku bez konsultacji z MON. Jest to ograniczenie swobód, które wcześniej przyznał jednostkom minister Błaszczak. Ilość chorych też poddają cenzurze?

Koronawirus cenzurowany w wojsku?

Decyzją Mariusza Błaszczaka w zeszłym roku wojsko dostało więcej swobód w związku z możliwością udzielania informacji prasie i mediom m.in.: mogło udzielać wypowiedzi dla mediów w zgodzie z wytycznymi CO MON, ale samodzielnie lub poprzez rzeczników i oficerów prasowych. Jednak obecnie te kompetencje zmieniono:

Do właściwego zarządzania kryzysem niezbędne jest stosowanie się do zaleceń CO MON oraz właściwy przepływ informacji.

Czy decyzja MON jest słuszna?

MON chce mieć pełną wiedzę na temat tego co się dzieje w wojsku. Nie wyobrażają sobie dowiedzieć się o zachorowaniu jednego z wojskowych bezpośrednio od stacji sanitarno-epidemiologicznej. To dość logiczne. Jednak większe kontrowersje budzi drugie z zaleceń ministerstwa:

Wojsko ma informować Ministerstwo obrony narodowej o wszystkich pytaniach dziennikarzy związanych z koronawirusem.

Zarzuca się, że jeżeli należy informować o wszystkich, wojsko będzie obecnie zajmować się tylko tym. Jak widać MON nie pozwala nawet wprost odpowiadać na jakiekolwiek pytania związane z pandemią i wojskiem. Na wszystkie proponuje jedną odpowiedź, napisaną z góry do każdego przypadku:

Sugerujemy raczej ogólną odpowiedź w takim duchu: podobnie jak wobec wszystkich także w wojsku obowiązują zaostrzone procedury w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zarażenia koronawirusem. Po uzyskaniu informacji o możliwym zakażeniu wszystkie osoby mające kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie lub potwierdzonym przypadkiem zakażenia zostają poddane kwarantannie. Pozostałe osoby, wraz z rodzinami, objęte są nadzorem epidemiologicznym.

Co sądzicie o takich ograniczeniach?

Źródła: www.polityka.pl, polskieradio24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować