×

Koronawirus: Lekarz zaraził się od pacjenta i zmarł. „Nie mamy odpowiednich środków ochrony” apelują włoskie służby medyczne

Szef stowarzyszenia lekarzy prowincji Varese, Roberto Stelle, zmarł we włoskim szpitalu. Zaraził się próbując pomóc jednemu z pacjentów. Lekarze są załamani ponieważ brakuje im podstawowych środków ochrony do walki z wirusem.

Koronawirus – brak środków ochrony dla lekarzy

67-letni, lekarz rodzinny z miasta Busto Arsizio, Roberto Stelle zmarł w jednym z włoskich szpitali. Zaraził się lecząc jednego z pacjentów w najbardziej dotkniętym koronawirusem regionie Włoch, Lombardii. Po kilku dniach lekarz trafił do szpitala.

Jak poinformowała w piątkowym oświadczeniu włoska federacja lekarzy:

Jego śmierć reprezentuje krzyk wszystkich naszych kolegów, którzy nadal nie są wyposażeni w odpowiedni sprzęt, by chronić samych siebie.

Reberto Stelle przebywał na oddziale intensywnej terapii od początku tego tygodnia. W wyniku powikłań po zakażeniu zmarł we wtorek w szpitalu w Como.

We Włoszech nie ma odpowiednich środków ochronnych

Włoscy lekarze próbują pomagać chorym chociaż brakuje już odpowiednich środków ochronnych. Niestety, starsi lekarze płacą za to życiem. Jeśli chory posiada dodatkowe schorzenia, dużo ciężej jest mu walczyć z wirusem.

Należy pamiętać, że nawet przy zachowaniu środków ostrożności, liczba chorych rośnie. W Polsce potwierdzono 7 nowych przypadków koronawirusa.

Tego Włochy się nie spodziewały

29 stycznia, kiedy we Włoszech wykryto i wyodrębniono pierwsze przypadki koronawirusa – dwóch chińskich turystów – władze były pewne, że stworzyły najbezpieczniejszy system ochrony w Europie.

Następnego dnia włoski premier Giuseppe Conte natychmiast ogłosił stan wyjątkowy na sześć miesięcy i uczynił Włochy pierwszym krajem, który zablokował loty z Chin. Powiedział:

Możemy uspokoić wszystkich obywateli, sytuacja jest pod kontrolą. Spodziewaliśmy się również przypadków we Włoszech.

Ale do 11 marca w kraju odnotowano drugą co do wielkości liczbę infekcji poza Chinami. Na konferencji prasowej, podczas której liczba dziennikarzy była ograniczona, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, szef włoskiej ochrony ludności Angelo Borrelli przedstawił najnowsze dane. Zaledwie kilkanaście dni po pierwszej lokalnie przekazanej sprawie władze potwierdziły 21 157 przypadki, 1441 osób zmarło, a 1966 wyzdrowiało.

Źródła: www.wired.co.uk, tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować