×

Palenie papierosów chroni przed koronawirusem czy nie? Jaka jest prawda?

Koronawirus a palenie papierosów: naukowcy utrzymują, że dotąd nie było lepszej motywacji do tego, by na zawsze rzucić ten zgubny nałóg. Ale w wielu światowych mediach pojawiło się również twierdzenie, że… palenie chroni przed koronawirusem. Jaka jest prawda?

David Hockney: palenie chroni przed koronawirusem?

W zagranicznych mediach pojawiła się informacja, sugerująca, że palenie papierosów chroni przed zachorowaniem na COVID-19.

David Hockney, artysta światowej sławy, stwierdził, że wierzy w teorię, iż palacze mają rozwinięty układ odpornościowy, gotów do walki z koronawirusem.

Jako poparcie podobnych tez, podaje się wyniki chińskich badań, które rzekomo wykazały, że wśród pacjentów zakażonych koronawirusem tylko niewielki procent stanowią palacze.

Do podobnych wniosków miało dojść Amerykańskie centrum Kontroli Chorób. W przeprowadzonym wśród zakażonych koronawirusem badaniu, na 7 tys. pacjentów tylko 1,3% paliło papierosy.

Większość badaczy twierdzi, że uszkodzenie płuc spowodowane przez palenie papierosów, czyni narządy bardziej podatne na uszkodzenie. To stwierdzenie wydaje się oczywistym, a jednak znalazły się osoby, które z nim dyskutują. Ich zdaniem, palenie może odwrócić sposób, w jaki COVID-19 uszkadza płuca. Te teorię rzekomo potwierdzają wspomniane wyżej analizy chińskich i amerykańskich przypadków zachorowań.

Szkodliwa plotka

Plotka o rzekomym zbawiennym wpływie palenia papierosów na koronawirusa, cieszy się ogromnym powodzeniem w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych.

Faktycznie, jest ona oparta na autentycznym raporcie naukowym z Chin. Konkretnie chodzi o raport naukowców z Wuhan „Cechy kliniczne 140 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w Wuhan w Chinach”. Autorzy opisali styl życia, warunki demograficzne i zdrowotne grupy chorych i na tej podstawie doszli do wniosków, że bardzo niewielki procent chorych to palacze. Wśród 140 przebadanych, tylko 9 w przeszłości paliło papierosy, z czego dwóch było aktywnymi palaczami w momencie zakażenia koronawirusem.

Raport, dotyczący niewielkiej grupy osób, stał się podstawą do stworzenia szkodliwego fake newsa, powielanego przez wiele zagranicznych mediów!

O „szokującym odkryciu naukowców”, zgodnie z którym palacze są „20-krotnie mniej podatni na zakażenie niż osoby niepalące”, piszą media na całym świecie, powołując się na artykuł rosyjskiej agencji Federal Press. Tyle że ta informacja została już zweryfikowana, a artykuł usunięto!

Ale przed tym plotka dotarła do wielu osób, którym zwyczajnie prościej uwierzyć w to, że palenie pomaga w walce z koronawirusem, niż zmobilizować się do rzucenia zgubnego nałogu.

Koronawirus a palenie papierosów

Specjaliści są zgodni: palenie papierosów osłabia organizm walczący z koronawirusem. Co do tego nie mają wątpliwości ani amerykańscy, ani chińscy badacze.

Co więcej, jak informuje Bloomberg, według nowych badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na COVID-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek płuc.

Kierująca zespołem badawczym specjalistka chorób płuc ze szpitala św. Pawła w Vancouver Janice Leung, powiedziała:

Nigdy nie było lepszego czasu, aby rzucić palenie, by uchronić się przed COVID-19.

Nowe badania oparto na danych uzyskanych w Chinach. Wynika z nich, że wskaźnik śmiertelności chorujących na koronawirusa mężczyzn był wyższy niż ten u kobiet, a wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa męskiej populacji tego kraju pali, podczas gdy nałóg ten dotyczy tylko 2 proc. kobiet.

Ponadto, palacze są bardziej narażeni na choroby przewlekłe, które zwiększają śmiertelność z powodu koronawirusa.

Palenie jest najczęstszą przyczyną raka płuc, zwiększa ryzyko zakażenia gruźlicą. Do tego jest czynnikiem ryzyka zachorowania na przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Palenie bierne i czynne jest również jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych na świecie!

Nawet u pacjentów, którzy rzucili palenie, słabszy system krążenia może powodować, że są oni bardziej podatni na ciężkie objawy i bardziej narażeni na śmierć w wyniku infekcji.

Rzucenie palenia niemal natychmiast korzystnie wpływa na czynność płuc i układu sercowo-naczyniowego.

Fotografie: Pixabay, twitter.com

Może Cię zainteresować