×

Korea Północna wystrzeliła rakiety! Świat wstrzymał oddech

Korea Północna wystrzeliła rakiety! W czwartek niebo nad Koreą Północną przecięły dwa niezidentyfikowane pociski, prawdopodobnie balistyczne. W stan gotowości postawiono Japońskie Siły Samoobrony.

Korea Północna wystrzeliła rakiety

Pociski wystrzelono z prowincji P’yongan Południowy (Korea Północna). Nie zostało na razie ustalone jaki zasięg oraz jakiego dokładnie rodzaju były to rakiety. Ich tor skierowany był w kierunku Morza Japońskiego. Dzień wcześniej Kim Dzong Un przesłał kondolencje prezydentowi Korei Południowej Mun Jae-inowi. Powodem była śmierć jego matki.

Nasze jednostki samoobrony monitorują sytuację na wypadek kolejnych odpaleń rakiet i zachowuj gotowość – informują władze Japonii w oficjalnym komunikacie.

Japońskie ministerstwo obrony poinformowało, że z Korei Północnej wystrzelono obiekt przypominający rakietę balistyczną, który prawdopodobnie nie dosięgnął terytorium Japonii ani jej wód terytorialnych – podała japońska agencja Kyodo.

Według japońskiej straży przybrzeżnej pociski przypominające rakiety spadły do wody poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii, czyli pasem o szerokości 200 mil morskich (370 km) wokół terytorium tego kraju.

pixabay.com

Warto przypomnieć, że Japonia po II Wojnie Światowej ma zakaz posiadania armii. Siły Samoobrony zostały utworzone 1 lipca 1954 roku po zakończeniu amerykańskiej okupacji kraju po II wojnie światowej. Konstytucja kraju kwitnącej wiśni zakazuje posiadania armii oraz rozwiązywania sporów z użyciem siły. Należą jednak do czołówki najsilniejszych formacji zbrojnych na świecie a sprzęt i wyszkolenie japońskich żołnierzy, powoduje że kraj ma silną obronę przeciwko wszelkiej agresji zewnątrz.

Korea Południowa zmobilizowała swoje siły i postawiła je w stan pełnej gotowości.

Przygotowania do konfliktu czy pokaz możliwości?

To kolejne ćwiczenia wojskowe Kim Dzong Una. W środę agencja informacyjna Yonhap z Korei Południowej powołała się na swoje źródło wojskowe. Poinformowały one, że w Korei Północnej wykryto ruchy wyrzutni transporterów, używanych do wystrzeliwania pocisków. Transporter-Erector-Launcher (TEL) to specjalne pojazdy służące do transportu i wystrzału rakiet balistycznych.

Wikipedia

Wciąż trwają rozmowy na linii Waszyngton – Pyongyang. Donald Trump nałożył sankcję na Koreę Północną i żąda rozbrojenia posiadanego arsenału nuklearnego. Naturalnie lider Korei nie ma zamiaru ustąpić i żąda zniesienia sankcji. Próby rakietowe są odpowiedzią na nowe uzbrojenie, które amerykanie dostarczyli Korei Południowej. Te działania nie ułatwią rozmów między tymi dwoma krajami. Była to już dwunasta próba pocisków rakietowych w tym rejonie. Czy Korea Północna może stać się realnym zagrożeniem w rejonie? Świat dosłownie wstrzymał teraz oddech…

Fotografie: www.tradoc.army.mil, pixabay.com/, imgur.com

Polecane

Może Cię zainteresować