×

„Zbyt męska i nieatrakcyjna”. Sąd nie uwierzył młodej kobiecie, że ją wykorzystano

Ujawniono kontrowersyjne szczegóły wyroku uniewinniającego dwóch mężczyzn we włoskiej Ankonie. Skład sędziowski uznał, że kobieta była nieatrakcyjna, więc nie mogło dojść do gwałtu. Wywołało to protesty przed siedzibą sądu.

Wykorzystano młodą kobietę

22-letnia Peruwianka przyjechała do Ankony na studia. W 2015 r. po wieczornych zajęciach na uczelni wybrała się z dwoma mężczyznami do baru. Tam dosypali jej jakąś odurzającą substancję do drinka. Następnie jeden z nich miał zgwałcić kobietę, a drugi w tym czasie pilnował, aby nikt ich nie przyłapał.

Dowody przestępstwa

Studentka zgłosiła sprawę na policję. Poddała się badaniu lekarskiemu, które potwierdziło, że została wykorzystana seksualnie. Poza tym, w krwi 22-latki znaleziono substancję z grupy benzodiazepinów, które mają działanie nasenne.

Pierwsza instancja

Sprawa trafiła do tamtejszego sądu, który w 2016 roku uznał, że obaj mężczyżni są winni zrzucanych im czynów. Dowody gwałtu, jakiego dopuścili się na Peruwiance, wydawały się jednoznaczne.

Wyrok uniewinniający

Mężczyźni jednak nie zgodzili się z tym orzeczeniem i złożyli odwołanie. O dziwo, sąd apelacyjny w 2017 roku oczyścił ich ze wszystkich zarzutów. Skład sędziowski, w którym zasiadały jedynie trzy kobiety, przychylił się do tłumaczeń oskarżonych i uznano ich za niewinnych.

Obrzydliwe wyjaśnienia

Mężczyźni przekonywali bowiem, że nie zgwałcili Peruwianki, ponieważ „jest ona zbyt męska” i w ich ocenie nie jest atrakcyjna. Jeden z oskarżonych poinformował nawet sąd, że numer telefonu tej kobiety zapisał pod nazwą „Wiking”. By uwiarygodnić zeznania, posłużono się zdjęciem rzekomej ofiary.

Jak skomentowała to prawniczka ofiary, Cinzia Molinaro:

Czytanie orzeczenia było obrzydliwe. Sędziny przedstawiły szereg powodów, dla których zdecydowały się uniewinnić mężczyzn. Jednym z nich było to, że oskarżeni nawet nie lubili 22-latki, ponieważ była brzydka. Napisały także, że zdjęcie kobiety to potwierdza

Sprawa trafiła do Najwyższego Sądu Kasacyjnego w Rzymie

Organ ten ponownie rozpatrzył wyrok, który zapadł dwa lata temu i unieważnił go. Sąd orzekł, że sprawa zostanie ponownie rozpatrzona. Jednak tym razem w sądzie w Perugii, położonej około 130 km od miasta, w którym miało dojść do gwałtu na 22-letniej wówczas kobiecie.

Uzasadnienie wyroku uniewinniającego wywołało falę protestów

Gdy sprawa trafiła do Najwyższego Sądu Kasacyjnego, wyszły na jaw szczegóły dotyczące kontrowersyjnego wyroku uniewinniającego dwóch mężczyzn. Uzasadnienie wyroku z 2017 r. wywołało poruszenie wśród społeczeństwa.

Średniowieczne metody

Organizacja Rebel Network w poniedziałek zorganizowała protest przed sądem apelacyjnym w Ankonie. Wzięło w niej udział ok. 200 osób. Rzeczniczka organizacji Luisa Rizzitelli porównała uzasadnienie sądu do „metod znanych ze średniowiecza”.

Jak dodała:

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wyrok wydały trzy kobiety, które uznały, że niemożliwym jest zgwałcenie kobiety, która wygląda zbyt męsko

Kobieta wróciła do Peru

Jak przekazała prawniczka Peruwianki, kobieta po wniesieniu oskarżenia o gwałt i wyrokach sądowych, spotkała się z wykluczeniem społecznym w Ankonie. W związku z tym, zdecydowała się na powrót do ojczyzny.

Za mało atrakcyjna na gwałt? Jakie jest Wasze zdanie w tej bulwersującej sprawie?

Może Cię zainteresować