×

Niektórzy uważają, że projekt pomnika smoleńskiego jest plagiatem okładki znanego zespołu

Od tragedii, do której doszło w Smoleńsku, minęło właśnie 8 lat. Aby uczcić śmierć ofiar katastrofy, w dni 10 kwietnia został 2018 roku, został odsłonięty pomnik autorstwa Jerzego Kaliny. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, jak ten pomnik wygląda.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, szybko zauważył znaczące podobieństwo projektu pomnika do okładki płyty zespołu Beyond the Bridge z 2012 roku.

Pomnik smoleński, który jutro otwierać będą najważniejsze osoby w państwie to plagiat okładki hardrockowego zespołu. Wstyd i smutek – napisał poseł.

Ten kto zaprojektował dzieło np. pomnik korzystając z cudzego dzieła dopuścił się przestępstwa z art.115 prawa autorskiego. Tej samej karze podlegają Ci, którzy taki pomnik, bez podania autora oryginalnego dzieła, odsłaniają – komentuje całą sprawę na swoim Twitterze Roman Giertych.

W całym zamieszaniu głos postanowił zabrać sam zespół Beyond the Bridge, który na swoim Facebooku umieścił wpis komentujący całą sytuację

Jutro mija rocznica strasznego wypadku lotniczego w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie, w tym wielu polskich polityków, zmarli 10 kwietnia 2010 roku. 10 kwietnia 2018 w centrum Warszawy zostanie odsłonięty kontrowersyjny pomnik. Zdecydowanie przypomina nasz projekt graficzny albumu „The Old Man and the Spirit” z 2012 roku. Znaczenie naszej płyty, zarówno jeśli chodzi o jej zawartość, jak i okładkę, powinno odczytywać się jedynie w kontekście muzyki. Prosimy, byście pohamowali się od oskarżeń o plagiat i gróźb.

A Ty po czyjej stronie jesteś? Powinien zostać wytoczony proces w całej sprawie?

Może Cię zainteresować

zamknij