×

Trojaczki zostały rozdzielone po narodzinach. Wbrew woli były częścią kontrowersyjnego eksperymentu

Choć życie nigdy nie jest idealne, większość z nas znajduje się w bezpiecznej bańce. Niespodzianki, nawet te mniej przyjemne, z reguły nie burzą naszego świata i nie wywracają życia do góry nogami.

Trudno więc sobie wyobrazić, co przeszli Robert, Eddy i David, kiedy odkryli skrywany przed nimi sekret

Każdy z trójki wiódł zwyczajne życie. Dorastali w pozornie idealnych rodzinach, tylko po to, by wkrótce odkryć, że mają dwójkę rodzeństwa. Przez 19 lat chłopcy nie wiedzieli o swoim istnieniu, tym bardziej o tym, że byli identycznymi trojaczkami.

Robert Shafran, Eddy Galland i David Kellman zostali oddzieleni przy narodzinach i zaadoptowani przez różne rodziny

Zostali wychowani nie znając się nawzajem, a ich adopcyjni rodzice doskonale skrywali przed nimi mroczny sekret. Prawda jednak okazuje się być jeszcze bardziej złowieszcza. Okoliczności adopcji są wyjątkowo wstrząsające.

Trojaczki były częścią eksperymentu przeprowadzonego przez psychoanalityka doktora Petera Neubauera z Centrum Rozwoju Dziecka na Manhattanie

Celem badania w 1961 roku było odpowiedzenie na nurtujące lekarza pytanie. Czy umieszczenie trojaczków w różnych warunkach domowych wpłynie na ich wychowanie? Wygra natura, czy wartości wyniesione z domu?

Ścieżki braci jednak skrzyżowały się, gdy doszło do przypadkowego spotkania. W 1980 roku Robert rozpoczął studia

Kilku studentów przywitało go bardzo ciepło, mimo, że nigdy wcześniej ich nie spotkał. Okazało się, że nowi koledzy znali jego brata, Eddyego. Byli przekonani, że Robert jest właśnie nim. Nieporozumienie szybko zostało wyjaśnione.

Jeden ze studentów, Michael Domnitz, zaczął się domyślać o co właściwie chodzi. Zapytał więc Roberta o datę urodzenia

Student potwierdził, że urodził się 12 lipca 1961 roku i został zaadoptowany. Domnitz wtedy podzielił się swoimi podejrzeniami, że Robert ma brata bliźniaka. Wstrząśnięty 19-latek postanowił poznać brata, a Domnitz pomógł zorganizować spotkanie.

Historia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w prasie. Tak właśnie Robert i Eddy znaleźli trzeciego brata

Bliźnięta stały się trojaczkami. Bracia cieszyli się ogromną sławą, pojawili się nawet u boku Madonny w filmie „Rozpaczliwie poszukując Susan”. Nadrabiając stracone lata, ich historia zaczęła stawać się mroczna, gdy postanowili odkryć powód, dla którego ich rozdzielono.

Okazało się, że adopcyjni rodzice nie mieli pojęcia o istnieniu trojaczków. Bracia dowiedzieli się także o eksperymencie

Na jaw wyszło także, że Eddy, Robert i David nie byli jedynymi dziećmi, które zostały potraktowane jako króliki doświadczalne przez Neubauera. Przez większość życia znajdowali się pod nadzorem, by monitorować przebieg eksperymentu.

Niestety dla Eddyego prawda okazała się zbyt przytłaczająca. Mężczyzna odebrał sobie życie w wieku 33 lat

David i Robert wywalczyli odszkodowanie za to, czego dopuścił się lekarz. Udało im się także zakończyć przerażający eksperyment, a dokumentacja została zniszczona. Władze Centrum Rozwoju Dziecka wydały oświadczenie, z którego wynika, że kontrowersyjne badanie odbyło się bez ich zgody.

Trudno sobie wyobrazić przez co przeszli bracia. Nie do pomyślenia jest też wyrachowanie lekarza, który wykorzystał niewinne dzieci do własnych celów.

Polecane

Może Cię zainteresować