×

Kontrole w sklepach i krótsze wesela. Minister Szumowski zapowiada duże zmiany

Zapominasz o noszeniu maseczki ochronnej? Warto sobie o niej przypomnieć. Minister Szumowski zapowiada spore zmiany, m.in. kontrole w sklepach i krótsze wesela. Policjanci i sanepid będą wchodzić do sklepów i sprawdzać, kto nie zakrywa nosa i ust.

„Od wesela do pogrzebu”

Czerwcowe wesele w Nawojowej, zapewne ku zaskoczeniu samych biesiadników, stało się jedną z najgłośniejszych imprez w Polsce. Zaczęło się od jednego zakażonego weselnika. Niecały miesiąc później zakażenie potwierdzono u 151 osób, a prawie tysiąc kolejnych trafiło na kwarantannę.

Obecnie ok. 200 zakażeń jest efektem pamiętnej zabawy, w tym 85 mieszkańców gminy Kamionka Wielka. To nie jedyne wesele, które stało się ogniskiem zakażeń. Rząd uważa, że jest to efekt nadmiernego rozluźnienia społeczeństwa, a także nieprzestrzegania zaleceń sanitarnych przez organizatorów imprez. I jest już pomysł, jak to zmienić.

W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel; będziemy apelować o noszenie maseczek i o to, żeby wesela były mniejsze i trwały krócej

– poinformował w poniedziałek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas (65 l.).

Może się również okazać, że wesela będą kontrolowane, a informacje dotyczące miejsca organizacji wesela i liczby zaproszonych gości trafią do specjalnego rejestru. Rząd nie wyklucza również ponownego obniżenia limitu osób, które biorą udział w uroczystości (obecnie górna granica wynosi 150).

Kontrole w sklepach i krótsze wesela

Na szczególne zainteresowanie, zdaniem rządu, zasługuje także przestrzeganie zasad sanitarnych w sklepach. Policja i sanepid sprawdzą, czy personel sklepu i jego klienci, respektują obowiązek zakrywania nosa i ust. Wzmożone kontrole ruszają już w tym tygodniu.

Jak informuje portal biznes.wprost.pl, rząd pracuje nad rozwiązaniami, które pozwoliłby np. właścicielom sklepów nie wpuszczać klientów bez maseczki.

Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu

– zaznaczył Szumowski w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Brak maseczki może oznaczać mandat. „Na pewno służby powinny reagować” – dodał szef resortu zdrowia. Jeśli ktoś nie może nosić maseczki, zdaniem Szumowskiego, powinien zakładać przyłbicę.

Przypomnijmy: dzisiaj padł kolejny rekord zakażeń. Mamy 680 kolejnych pozytywnych wyników testów na koronawirusa. Ostatniej doby zmarło sześciu pacjentów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), www.wallpaperflare.com

Polecane

Może Cię zainteresować