×

14 poważnych wad oraz chorób genetycznych, które mogą być skutkiem kazirodztwa rodziców

Kazirodztwo jest teraz tematem tabu prawie we wszystkich kulturach. Jednak nie zawsze tak było… Lata temu arystokraci robili wszystko, aby zachować czystość krwi. Dochodziło nawet do związków między rodzeństwem. Z kolei te pomiędzy kuzynami były czymś całkowicie normalnym…

Taki stan rzeczy prowadził do rozmaitych mutacji i chorób genetycznych – od tych delikatnych, po naprawdę poważne upośledzenia. Zobaczcie sami!

1. Warga habsburska

To rodzaj zaburzenia genetycznego związanego z prognatyzmem, występujący przede wszystkim u Habsburgów. Charakteryzuje się przerostem dolnej wargi nad górną oraz nazbyt rozwiniętą żuchwą.

Habsburgowie bardzo dbali o swoje interesy, dlatego organizowali śluby przede wszystkim pomiędzy członkami swojej rodziny. Niestety, genetyka policzyła im za to wysoką cenę. U ich dzieci zaczęły pojawiać się m.in. podłużne szczęki, choć nie tylko…

Karol II przez swoje liczne wady nie mógł nawet prawidłowo mówić. Był także bezpłodny i miał problemy związane z funkcjami poznawczymi, pierwsze słowa zaczął wypowiadać w wieku 4 lat, a chodzić dopiero mając 8!

2. Wydłużona czaszka

W wielu starożytnych egipskich popiersiach możemy dostrzec, że głowy tych osób mają dziwny kształt – są znacznie wydłużone. Nie była to jedynie śmiała wizja artystyczna, a rzeczywistość…

Wielu rządzących miało zdeformowane czaszki, jako konsekwencję bycia owocem związku kazirodczego. Bracia brali za żony siostry, a matki poślubiały synów. W „najlepszym” wypadku zaślubiny miały miejsce pomiędzy kuzynostwem.

Tutanchamon cierpiał podobno na właśnie taki rodzaj deformacji, ale nie tylko. Miał także rozszczepione podniebienie, stopę końsko-szpotawą oraz skoliozę, ale o nich za chwilę… Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych osób, pochodzących z kazirodczego związku z tyloma wadami.

3. Brak paznokci

Kiedy myślisz o konsekwencjach kazirodztwa, prawdopodobnie wyobrażasz sobie najgorsze deformacje z możliwych. Jednak nie zawsze muszą one być właśnie takie…

Rodzina Kingstonów to klan fundamentalistycznych Mormonów. Znana jest z poligamii (często pomiędzy sobą) oraz z tego, że dzieci rodzą się tam bez paznokci. Okazuje się, że może być to wina właśnie kazirodczych związków.

Może Cię zainteresować