×

Komary przenoszą groźną chorobę! Zakażenie potwierdzono u kilkunastu osób

Są natrętne, dokuczliwe i koszmarnie irytujące. Chociaż maleńkie, ich obecność potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Ale ryzyko ukłucia to nie jedyne niebezpieczeństwo, związane z osławionymi owadami. Komary przenoszą groźną chorobę! W Hiszpanii zakażenie potwierdzono już u 13 osób.

Najpierw spokój, potem plaga

Ten rok bez wątpienia do łatwych nie należy. Ale jeszcze do maja, a w niektórych rejonach Polski nawet do czerwca, Polacy mieli jeden powód do radości: brak komarów. Trudno doszukiwać się plusów suszy, ale jeśli ktoś chciałby jakiś znaleźć, zapewne mógłby wskazać właśnie ten.

Te kilkumilimetrowe insekty uwielbiają zbiorniki wodne, kałuże, bagna, rynny czy beczki na deszczówkę. Bezśnieżna zima, niski poziom wód w kraju oraz susza, spowodowały, że dłużej niż zwykle mogliśmy się cieszyć „wolnością” od brzęczącego nad uchem natręta. Ale sytuacja zmieniła się szybko i drastycznie.

Już z początkiem lipca coraz więcej osób zaczęło narzekać na plagę komarów. Atakowały spacerowiczów i wczasowiczów, wlatywały do mieszkań i domów. Wiemy, że komary przenoszą choroby zakaźne, dlatego wszyscy zaczęli się zastanawiać, czy te irytujące owady mogą przyczyniać się także do rozprzestrzeniania koronawirusa.

WHO uspokajało, chociaż zapewnienia brzmiące: „W tej chwili nie mamy danych sugerujących, że COVID-19 (…) rozprzestrzeniają się przez komary (…)”, ciężko nazwać bardzo przekonującym.

Komary przenoszą groźną chorobę!

Wiemy już, że ukąszenie przez komara może być źródłem nie tylko mocnej irytacji, ale i kilku niebezpiecznych chorób zakaźnych. To Zika, malaria, żółta febra, denga, czy gorączka Zachodniego Nilu. To właśnie nią można się zarazić podczas wakacji w Egipcie, Izraelu, Hiszpanii czy Włoszech.

Przed gorączką Zachodniego Nilu ostrzegają hiszpańskie władze. W regionie Sewilli badaniu poddano ponad 30 osób. U 13 potwierdzono zakażenie. Hiszpanie apelują o zachowanie środków bezpieczeństwa, m.in. unikanie mocnych perfum, nieprzebywanie nocą na świeżym powietrzu, czy zakładanie odzieży jak najbardziej zakrywającej ciało. Regionalne ministerstwo zdrowia wprowadziło już procedury kontroli środowiskowej.

Jakie są objawy gorączki Zachodniego Nilu?

Gorączka Zachodniego Nilu to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu.

Jej rezerwuarem są ptaki, ale wektorem komary, które zarażają się po ukąszeniu zainfekowanych ptaków. Następnie mogą przenieść wirusa na ludzi lub inne ssaki.

U 80 proc. zakażonych nie występują objawy choroby. Jednak w pozostałych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu lub opon mózgowych, co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia mózgu i śmierci. Jak informuje agencja Europa Press, w Andaluzji 25 osób przebywa obecnie w szpitalach z diagnozą zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Do objawów zakażenia należą: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka skórna na tułowiu i kończynach górnych, osłabienie.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować