×

Na świecie występują tylko 4 kolory paszportów. Barwa ich okładek nie jest bez znaczenia

Okazuje się, że na świecie istnieją cztery podstawowe kolory paszportów, a każdy kraj ma swoje własne powody ku temu, aby wybrać jeden z nich.

Postanowiliśmy się więc dowiedzieć, od czego zależy ten wybór. Następnym razem, gdy będziesz się nudził czekając w kolejce na lotnisku, przypomnij sobie o tym wpisie.

Czerwony

Jest to najczęstszy kolor paszportu. Te z czerwoną okładką są często wybierane przez kraje o bogatej historii lub takie, w których panuje komunizm. Obywatele Słowenii, Chin, Serbii, Łotwy, Rumunii, Polski i Gruzji mogą pochwalić się czerwonymi paszportami. Państwa członkowskie Unii Europejskiej, z wyjątkiem Chorwacji, także używają takich paszportów lub z innym odcieniem czerwieni. Kraje, które są zainteresowane przystąpieniem do UE (Turcja, Macedonia, Albania) również zmieniły kolor na czerwony już kilka lat temu.

Niebieski

Jest to drugi z kolei najczęściej występujący kolor paszportu. Niebieska okładka symbolizuje „nowy świat”. 15 karaibskich państw ma niebieskie paszporty. W bloku państw południowoamerykańskich niebieska okładka symbolizuje jedność związków zawodowych – Brazylia, Argentyna i Paragwaj. Wenezuela jest w tym przypadku wyjątkiem: również należy do Unii, ale jej obywatele mają czerwone okładki. Paszporty amerykańskich obywateli zostały wymienione na niebieskie w 1976 roku.

Zielony

Większość obywateli krajów muzułmańskich posiada zielone paszporty – Maroko, Arabia Saudyjska, Pakistan. Zielony jest uważany za ulubiony kolor Mahometa. Jest symbolem natury i życia. Obywatele niektórych krajów Afryki Zachodniej (Burkina Faso, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Senegal) również mają zielone okładki, jednak o nieco innym odcieniu. W ich przypadku kolor wskazuje na to, że należą do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.

Czarny

Najrzadziej występujący paszport to ten z czarną okładką. Posiadają go obywatele takich krajów afrykańskich, jak: Botswana, Zambia, Burundi, Gabon, Angola, Czad, Kongo, Malawia i kilka innych. Obywatele Nowej Zelandii również mają czarne paszporty, ponieważ kolor czarny jest ich narodowym kolorem.

Poniższa mapa zawiera poszczególne barwy w zależności od koloru paszportu w danym kraju.

Może Cię zainteresować

zamknij