×

45-letni Justin Whiting to kolekcjoner, który kocha rzeczy z duszą i widzi w nich ogromny potencjał. Nie spodziewał się nawet, że jedna z jego ostatnich zdobyczy okaże się aż tak cenna.

Strzał, w dziesiątkę!

Na jednej ze stron kupił zdjęcie znanego na Dzikim Zachodzie bandyty. Jesse James, bo o nim mowa, był rewolwerowcem i aktywnym bojownikiem.

Justin na jego fotografię wydał jedynie 7 funtów. Cieszył się z łupu, myślał nawet, że może coś na tym zarobić, ale nie myślał, że aż tyle!

Gdy dowiedział się, ile zdjęcie jest warte, usiadł z wrażenia

Justin skontaktował się z Willem Dunniwayem, aby skonsultować zdjęciem. Mężczyzna jest ekspertem od fotorgafii z XIX wieku, dlatego Whiting wiedział, że na pewno uzyska od niego rzetelne informacje. Sam tłumaczył w ten sposób swój zakup:

Prawda jest taka, że na eBayu można kupić wiele dziwnych rzeczy za kilka funtów, dlatego nie omieszkałabym kupić tego zdjęcia. Na stronie nie było tak wyraźne, ale gdy do mnie przyszło, byłem w szoku. Wszystko dokładnie widać i naprawdę nie jest aż tak zniszczone. Pomyślałem sobie, że to naprawdę może być jego zdjęcie! Od lat mam obsesję na punkcie amerykańskich banitów, czytam dużo o tym i znam ich twarze. Zdjęcie wyglądało dokładnie tak jak z książek. Moi znajomi mówili, że to na pewno oryginał, ale ja miałem potrzebę skontaktować się jeszcze z ekspertem. Jakoś mi się nie chciało wierzyć, że to może być prawda.

Ekspert nie miał żadnych wątpliwości

Dunniway potwierdził, że zdjęcie było prawdziwym portretem bandyty z Dzikiego Zachodu. Jesse miał na nim zaledwie 14 lat.

Można szacować, że zdjęcie wykonano między 1861 a 1862 rokiem i zgadza się wszystko w nim.

Specjalista porównał zdjęcie kupione przez kolekcjonera do oryginalnej fotogarfii chłopaka z Dzikiego Zachodu.

Kiedy porównuję je do zdjęcia banity z młodzieńczych lat, mogę mieć pewność, że zostało ono zrobione przez tego samego fotografa. Ta sama fryzura, marynarka, koszula i krawat. To na pewno oryginał.

Justin wysłał następnie wiktoriańską fotografię z cynowym zdjęciem do eksperta medycyny sądowej. Kent Gibsona, który pracował dla FBI, potwierdził, że obraz jest autentyczny i powiedział:

Autentyczna fotografia wyjętego spod prawa Billego the Kida została sprzedana w 2015 roku za 5 milionów dolarów, więc Justin ma się z czego cieszyć. Jesse James jest bardzo znanym bandytą, więc jest to oczywiście wartościowy obraz.

Justin, który od 2003 roku nie ma pracy z powodu problemów z kręgosłupem, nie miał nadziei, że los się do niego uśmiechnie. A tu taka niespodzianka! Mężczyzna jest już w kontakcie z ekskluzywnym londyńskim domem aukcyjnym Christie’s i nie może się doczekać, kiedy sprzeda zdjęcie.

Zdecydowanie je sprzedam, będę mógł kupić własny dom i własny samochód. Nie mogę się doczekać. Czasami zdarzają się naprawdę dobre rzeczy. Jestem bardzo ostrożny, ta fotografia jest najcenniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek miałem w swoim posiadaniu, teraz jest w sejfie mojego przyjaciela

To się nazywa mieć szczęście!

Polecane

Może Cię zainteresować