×

Nie żyje 85-letnia Polka, która otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19

Media donoszą o kolejnym zgonie po otrzymaniu szczepionki przeciw Covid-19. Chodzi o pacjentkę z Krakowa. Co o niej wiadomo?

Kolejny zgon po otrzymaniu szczepionki

Jak czytamy na stronie Wirtualnej Polski, 85-letnia pacjentka zmarła w poniedziałek (25 stycznia). 4 stycznia w Krakowie zaczepiono ją przeciwko koronawirusowi.

Serwis WP skontaktował się z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie. Otrzymał on informację zwrotną, że kobieta cierpiała na liczne choroby:

Zmarła osoba była pacjentką zakładu opiekunczo-leczniczego w zaawansowanym wieku – 85 lat i obarczona wieloma poważnymi schorzeniami. Zmarła 21 dni po podaniu pierwszej dawki. Zdaniem lekarza zgłaszającego śmierć, nie ma ona związku ze szczepieniem. Czekamy jednak na ostateczne potwierdzenie tego faktu.

Serwis Fakt podaje, że przypadek 85-latki odnotowano w najnowszym raporcie dotyczącym niepożądanych odczynów poszczepiennych:

Wg lekarza zgon pacjentki nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki.

Kobieta zmagała się z licznymi chorobami, w tym: miażdżycą, nadciśnieniem i niewydolnością krążeniową. Kobietę jednak nie hospitalizowano.

Będzie sekcja zwłok zmarłego pacjenta

To nie pierwsza śmierć po podaniu szczepionki w Polsce. W środę (20 stycznia) zmarł starszy, schorowany mężczyzna, któremu podano szczepionkę na koronawirusa.

73-letni mężczyzna był pensjonariuszem jednego z domów opieki społecznej na terenie oleśnickiej gminy. Zaszczepiono go 19 stycznia i już tego samego dnia poczuł się gorzej. Pogotowie było wzywane trzy razy, ale medycy nie zdecydowali się o przewiezieniu chorego do szpitala. Mężczyzna był niepełnosprawny i schorowany.

Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza.

– mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez Onet.

Oleśnicka prokuratura zdecydowała się przekazać ciało zmarłego mężczyzny do zakładu medycyny sądowej we Wrocławiu. Sekcja zwłok ma wyjaśnić, czy przyczyną śmierci 73-latka była szczepionka na koronawirusa.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.fakt.pl, wroclaw.wyborcza.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować