×

Kolejny objaw koronawirusa? Nowe odkrycie brytyjskich naukowców jest niepokojące

Brytyjscy naukowcy ustalili, że kolejny objaw koronawirusa może dotyczyć zmian skórnych. Zdiagnozowano je u zakażonych pacjentów. Przekonują, że tylko „zwiększona świadomość opinii publicznej i pracowników służby zdrowia pozwoli na skuteczniejszą identyfikację nowych skupisk choroby”.

Kolejny objaw koronawirusa

Niedawno amerykańscy specjaliści opublikowali badania, które potwierdzają trzy nowe objawy koronawirusa. Jednak teraz zdiagnozowano kolejny symptom Covid-19. Według badaczy z King’s College London i Zoe Global Ltd wysypki skórne mogą być cennymi predyktorami choroby koronawirusowej.

Badacze KCL wykorzystali dane od 336 837 użytkowników aplikacji COVID Symptom Tracker, gdzie ludzie zgłaszają swoje objawy. Z 27 157 użytkowników aplikacji, którzy dostarczyli wyniki testu wymazowego, 2 021 (7,4 procent) było pozytywnych na koronawirusa. Wśród nich 178 (8,8 procent) zgłosiło wysypki skórne.

Spośród tych osób, które uzyskały wynik pozytywny na COVID-19 i zgłosiły zespół ostrej niewydolności oddechowej, również potwierdziło wysypkę skórną. Z kolei pacjenci, którzy nie wykazali pozytywnych wyników, ale zgłosiły co najmniej jeden klasyczny objaw COVID-19 na podstawie wytycznych NHS, 8,2% także potwierdzili problemy ze skórą.

Badacze uważają, że trzeba zwracać uwagę na skórę

Naukowcy stwierdzili, że pomijanie skóry w trakcie badań pacjentów chorych na COVID-19 to duży błąd. Uważają, że jest ona wartościową wskazówką przy ocenianiu stanu zdrowia pacjenta oraz stopniu zaawansowania choroby:

Dwadzieścia jeden procent pozytywnych ankietowanych SARS-CoV-2 miało takie same objawy skórne i pominięto je w momencie stosowania klasycznych objawów NHS.

Wysypki COVID-19 mogą występować w wielu postaciach i na różnych etapach choroby. Niejednokrotnie skupienie się na pacjentach we wczesnych fazach pandemii doprowadziło do ​​tego, że skóra została pominięta jako ważny organ docelowy dla COVID-19.

Chociaż jest mniej rozpowszechniony niż gorączka, jest bardziej specyficzny dla Covid-19 i trwa dłużej. Zwiększona świadomość opinii publicznej i pracowników służby zdrowia na temat zmian skórnych pozwoli na skuteczniejszą identyfikację nowych i wcześniejszych skupisk choroby.

– powiedział kierujący badaniami, Dr Falchi.

Jednakże warto pamiętać, że mamy do czynienia z raportem medycznym. Oznacza to obowiązek weryfikacji ze strony innych pomiotów medycznych. Badanie nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie, ani nie jest recenzowane przez innych naukowców.

Oznacza to, że zmian skórnych nie można uznać jako oficjalny objaw koronawirusa.

Źródła: www.news-medical.net, www.liverpoolecho.co.uk, www.express.co.uk
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować