×

Kolejny etap znoszenia obostrzeń. Powodem jest zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

Kolejny etap znoszenia obostrzeń. Rząd zdecydował o zmianie zasad związanych z epidemią koronawirusa, aby umożliwić organizację zaprzysiężenia prezydenta RP w tradycyjnym kształcie. Czy uda się zachować reżim sanitarny?

Kolejny etap znoszenia obostrzeń

Epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie nie daje za wygraną. Z dnia na dzień pojawiają się nowe przypadki zakażeń, jednak niezależnie od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, wydarzenia takie jak zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy muszą się odbywać. Wiadomo już, że uroczystość zaplanowana jest na 6 sierpnia. Pierwotnie rozważano organizację zaprzysiężenia na Stadionie Narodowym w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem. Ostatecznie zdecydowano jednak, że uroczystość będzie miała tradycyjny charakter i odbędzie się na sejmowej sali plenarnej. Oznacza to, że już za niecałe dwa tygodnie po raz pierwszy od rozpoczęcia epidemii koronawirusa przy Wiejskiej zbierze się Zgromadzenie Narodowe, czyli organ składający się z wszystkich posłów i senatorów. Do tej pory ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia COVID-19, w Sejmie obowiązywały liczne ograniczenia. Do budynku nie miały możliwość wchodzenia osoby, których obecność nie jest niezbędna dla pracy izby. Oprócz tego, powszechnie mierzono temperaturę i wprowadzono limity dla każdego z klubów dotyczące liczby osób mogących przebywać jednocześnie na sali plenarnej. Sejm zmienił także regulamin i wprowadził możliwość głosowania zdalnego.

Zmiany na rzecz Andrzeja Dudy

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała podczas Konwentu Seniorów, że na czas zaprzysiężenia Andrzeja Dudy obostrzenia zostaną zniesione. Nie oznacza to jednak całkowitego zniesienia reżimu sanitarnego, bowiem na posłach i senatorach będzie spoczywał obowiązek zasłaniania twarzy. Jeden z sejmowych urzędników miał powiedzieć, że na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, ile osób będzie uczestniczyć w zaprzysiężeniu.

Jesteśmy na etapie sprawdzania, ile osób zadeklaruje swój udział. To nie koniec zmian. Uczestnicy konwentu usłyszeli też od marszałek Witek, że po wakacjach, czyli począwszy od posiedzenia zaplanowanego na połowę września, Sejm ma wracać do normalnej pracy.

W Sejmie wciąż obowiązuje regulamin, który wprowadzono po wybuchu epidemii. W związku z tym posiedzenia odbywają się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających części posłów pracę zdalną.

Planowane zmiany nie oznaczają, że Sejm ruszy pełną parą. Od września do końca roku zaplanowano zaledwie 11 dni posiedzeń, a posłowie w każdym miesiącu za wyjątkiem grudnia mają pojawić się przy Wiejskiej na zaledwie dwa dni.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną nie da się przewidzieć w pełni jak będzie wyglądał harmonogram posiedzeń.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować