×

Kolejne zmiany w zwolnieniach lekarskich! „Otwarta furtka dla kombinatorów”

Zmiany w zwolnieniach lekarskich pojawiły się w poradniku ZUS. Zasady kontroli pracowników na chorobowym mają być teraz łagodniejsze. Czy nowe przepisy będą ułatwieniem dla kombinatorów? W ocenie ekspertów może tak być.

Zmiany w zwolnieniach lekarskich. Co wprowadza ZUS?

Jak wiadomo, do tej pory każdy pracownik, który był na zwolnieniu lekarskim, miał przebywać w domu przez cały okres trwania świadczenia. Według przepisów ZUS-u można było opuszczać dom tylko na drobne wyjścia, jak choćby zakupy czy pójście do apteki. Z kolei jeśli chory zmieniał miejsce leczenia, informacja ta powinna być przekazana pracodawcy i ZUS-owi. W innym przypadku, jeżeli chorego nie było podczas kontroli w domu, urzędnicy uznawali to za nieprawidłowe wykorzystywanie chorobowego.

Była to częsta praktyka. Dlatego ZUS postanowił wprowadzić zmiany w zwolnieniach lekarskich. W wielu przypadkach nie będą one tak restrykcyjne, jak wcześniej. Niektórzy uznają to za otwarcie furtki dla kombinatorów, czyli pracowników, którzy specjalnie będą wykorzystywać L4 na własny użytek. W ocenie specjalistów takie działanie jest dość kontrowersyjne i naraża pracodawców na straty.

Jeśli osoby kontrolujące „L4” nie zastaną teraz pracownika w miejscu jego zamieszkania, ale nie ma innych okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, należy uznać, że nie zachodzą okoliczności niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia chorobowego.

– informuje Conperio, jedna z największych firm kontrolujących L4 na zlecenia przedsiębiorstw.

Zmiany w zwolnieniach lekarskich weszły w życie z końcem sierpnia, mimo to wciąż niewiele osób o nich słyszało.

Nie będzie już wstrzymywania świadczeń?

Zmiany w zwolnieniach lekarskich na pewno są korzyścią dla pracowników. Wszystko dlatego, że jeśli wcześniej doszło do wykazania nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, dochodziło do wstrzymania świadczeń i nakazania zwrotu już wypłaconego. Teraz będzie łatwiej. Jeżeli urzędnik ZUS nie zastanie chorego pracownika w domu, a nic innego nie wskazuje na nieprawidłowe wykorzystanie przez niego L4, ZUS uznaje, że nie zachodzą okoliczności niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego. W wyniku czego nie straci on wypłacanego świadczenia. Jest to otwarta furtka dla pracowników, którzy biorą L4, by wyjechać na wakacje. Ponieważ, nawet jeśli by się tak stało. ZUS nie wyciągnie konserwacji.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować