×

Kolejne zmiany w noszeniu maseczek. Jaką grupę zwolniono z tego obowiązku?

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń epidemicznych i szczepień. Zamieszczono też kolejne zmiany w noszeniu maseczek. Kto nie będzie musiał ich nosić?

Tylko maseczki ochronne

Niebawem minie rok, gdy z powodu pandemii zaczęliśmy zasłaniać usta i nos. Z początku niektórzy robili to dobrowolnie. Jednakże niedługo później rząd wprowadził taki obowiązek. Jednorazowa maseczka, która wcześniej kosztowała około 60 groszy, podczas zeszłorocznego wiosennego lockdownu warta była nawet 5 zł. Teraz ceny zaczynają się od kilkudziesięciu groszy.

Proces szczepień potrwa jeszcze długi czas. Niestety liczba przypadków zakażeń rośnie, a na dodatek pojawiły się też nowe groźniejsze mutacje koronawirusa. Z tych powodów w wielu krajach Europy wprowadzono nakaz noszenia masek chirurgicznych lub masek z filtrami FFP2. Czyli takich, które zapewniają lepszą ochronę np. od maseczek z bawełny.

Także i w Polsce od 27 lutego obowiązuje jednoznaczny nakaz noszenia maseczek. Zakazano przy tym zasłaniania nosa i ust przyłbicami, chustami czy szalikami. Dozwolone są jedynie jednorazowe maseczki chirurgiczne, maseczki wielorazowe z materiału (głównie z bawełny), a także maski ze specjalnymi filtrami np. FFP2 i FFP3.

Kolejne zmiany w noszeniu maseczek

Od początku wprowadzenia nakazu zasłaniania nosa i ust w Polsce zwolnione z tego były osoby posiadające zaświadczenie lekarskie i informujące o tym, że dana osoba nie może nosić maseczki z przyczyn zdrowotnych. Teraz sprecyzowano grupę osób zwolnionych z tego nakazu, a regulacja pojawiła się już w Dzienniku Ustaw.

Jak czytamy, od czwartku 11 marca maseczek nie będą musiały nosić „osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia”. Jednakże w trakcie kontroli policjant najpewniej zapyta się o dokument poświadczający o przebytej lub trwającej chorobie.

Przypominamy, że za brak przestrzegania obowiązku noszenia maseczek grożą wysokie kary finansowe.

Inne zmiany dotyczące ograniczeń epidemicznych

Ponadto, w Dzienniku Ustaw pojawiła się regulacja dotycząca ozdrowieńców. Ci będą poddawani szczepieniu przeciw Covid-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu:

Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki.

Wprowadzono także przepisy przejściowe dla ozdrowieńców w kwestii szczepień, którym wystawiono już skierowanie na szczepienie. Będą mogli się zaszczepić bez konieczności odczekania 3 miesięcy. Zmiany dotknęły także kolejności w kwestii przyjęcia szczepionki. Osoby mające zdiagnozowaną chorobę nowotworową, a nie rozpoczęły jeszcze leczenia, są uprawnione do przyjęcia w ramach I etapu. To samo dotyczy osób oczekujących na przeszczep.

W dokumencie znajdziemy także zapis, że od 13 marca województwo pomorskie będzie zakwalifikowane jako obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wszystko z powodu dużej ilości zakażeń wśród mieszkańców. Podobną sytuację ma województwo warmińsko-mazurskie.

Zmieniono także pewne aspekty kwarantanny, jednak dotyczą one ozdrowieńców. Osoby, które przeszły koronawirusa nie będą musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy, jeśli w przeciągu ostatnich 6 miesięcy byli poddani izolacji lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

W rozporządzeniu, którego większość przepisów zacznie obowiązywać od czwartku, znalazł się również zapis odnoszący się do osób zdających lub organizujących egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowisk. Wynika z niego, że te osoby będą mogły korzystać z usług hotelarskich.

Źródła: dorzeczy.pl, businessinsider.com.pl, www.prawo.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować