×

Kolejne uderzenie siarczystego mrozu. Temperatura może spaść nawet do -20 st.!

Kolejne uderzenie siarczystego mrozu! W Polsce gwałtownie spadną temperatury. IMGW wydało ostrzeżenia dla wybranych regionów kraju. Ponadto, mogą wystąpić bardzo intensywne opady śniegu, przekształcające się w zamiecie śnieżne.

Zima nie odpuszcza

Nic nie zapowiadało, że tegoroczna zima będzie tak mroźna i obfitująca w opady śniegu. Kiedy w Boże Narodzenie oraz Sylwestra zamiast białego puchu, na zewnątrz panowała ponura atmosfera, wszyscy przypuszczali, że zima 2020/2021 będzie należeć do tych nieudanych. Tymczasem styczeń okazał się bardzo mroźny.

Po wczorajszym nadejściu niżu Olaf, wszystko wskazuje na to, że niskie temperatury zadomowią się w Polsce na dłużej.

Kolejne uderzenie siarczystego mrozu

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, ostrzegające przed silnymi mrozami. Alert dotyczy województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego. Alerty obejmują też część województw: podlaskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Ostrzeżenia będą obowiązywać od niedzielnego wieczora do wtorku rano. W wymienionych regionach kraju temperatury mogą spaść nawet do – 20 st. C.

Meteorolodzy przewidują, że silne mrozy wystąpią także w części województwa mazowieckiego oraz w województwie lubelskim. Temperatura minimalna wyniesie tam – 15 st. C.

Możliwe zamiecie śnieżne

W ostrzeżeniach IMGW możemy także przeczytać, że w Polsce wystąpią wyjątkowo intensywne opady śniegu. W aż kilkunastu północnych powiatach województwa pomorskiego aż do wtorku rano będzie padał śnieg. Tempo opadów będzie znaczne, ponieważ przyrost pokrywy śnieżnej miejscami sięgnie 15 cm. Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest równoznaczne występowaniu warunków sprzyjających powstawaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących prowadzić do strat materialnych oraz zagrożenia dla zdrowia oraz życia.

Już od wtorku pogoda zacznie się zmieniać. Między wtorkiem a czwartkiem temperatura przekroczy 0 stopni Celsjusza. Na południu kraju termometry mogą wskazać nawet 8 stopni. Z kolei na północy i środkowym wschodzie kraju wystąpią opady śniegu.

W następny weekend temperatura powietrza będzie balansować między -15 a -10 stopni na północy w godzinach porannych oraz między -8 a -4 stopni w dzień. W wybranych regionach może być jednak dużo cieplej i tam spodziewane są odwilże. Pogoda będzie się zmieniać niemal sinusoidalnie – od silnych opadów śniegu po słoneczne dni.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij