×

Kolejne szkoły zamknięte. Zaostrzenie epidemii wymusza powrót edukacji zdalnej

Kolejne szkoły zamknięte z powodu zakażeń koronawirusem wśród uczniów i pracowników. Epidemia zaostrza się z każdym dniem i stwarza coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. W tej sytuacji placówki podejmują decyzje o przejściu na edukację online.

Kolejne szkoły zamknięte

Nie ulega wątpliwości, że sytuacja epidemiologiczna w kraju jest bardzo poważna. Dzisiaj w Polsce padł nowy rekord dziennej liczby zakażeń koronawirusem. Tak źle nie było jeszcze od początku pandemii.

Szkoły, szpitale, przychodnie i imprezy masowe to w czasie epidemii najniebezpieczniejsze miejsca, w których ze względu na obecność dużej liczby osób wyjątkowo trudno jest zachować reżim sanitarny. Z dnia na dzień nowych zakażeń przybywa. Chorzy są uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych.

Wczoraj Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało dane, z których wynika, że obecnie w trybie mieszanym pracują 274 szkoły, a w trybie zdalnym 92. Jest to najwyższa wartość od początku nowego roku szkolnego. W raporcie można znaleźć informację o liczbie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, funkcjonujących w poszczególnych trybach:

48 118 – tryb stacjonarny (99,25 proc. wszystkich)
274 – tryb mieszany (tj. 0,56 proc. wszystkich)
92 – tryb zdalny (tj. 0,19 proc. wszystkich)

Jest niebezpiecznie

A jeszcze kilka dni temu minister Dariusz Piontkowski zapowiadał, że chociaż zamknięcie szkół jest realne, to póki co nie ma takiej potrzeby. Mówił wówczas:

Na razie nie planujemy zamykania szkół. Wprowadzony system, czyli reakcja lokalna na zwiększone zagrożenie epidemiczne, sprawdza się.

Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i z dnia na dzień przybywa nowych zakażeń. Zaniepokojeni rodzice coraz częściej zadają pytania o ewentualne ponowne zamknięcie szkół. Ludzie mają świadomość, że wyegzekwowanie czystości i dystansu społecznego u dzieci jest niemal niemożliwe. 

Dni stają się coraz chłodniejsze i otwieranie okien w placówkach w celu regularnego ich wietrzenia nie jest już takie proste. Co gorsza, przeprowadzone w wielu regionach kontrole wykazały, że placówki dydaktyczne nie przykładają wystarczającej uwagi do dbania o higienę. Dezynfekcja klawiatur po zajęciach informatyki, czy wyposażenia sportowego używanego podczas wychowania fizycznego nie istnieje lub jest wykonywana stanowczo zbyt rzadko.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij