×

Pary, które często się sprzeczają, tworzą silniejszą relację i są bardziej zaangażowane w związek

Na początku związku zawsze jest miło i słodko. We wszystkim się zgadzacie, a sztukę kompromisu opanowaliście do perfekcji.

Dopiero po zakończeniu pierwszej fazy zaczynamy dostrzegać nasze prawdziwe osobowości. To właśnie wtedy twój związek jest wystawiony na próbę. Jeśli jesteście w stanie przeprowadzić zdrową kłótnię, jesteście także gotowi na kolejny krok w związku.

Sprzeczka także jest formą komunikacji

Couples

Spierając się pokazujesz także inną perspektywę i swój indywidualizm. Kłótnia nie zawsze oznacza faktyczne problemy w związku. Zdaniem psychiatrów, ważne jest 5 aspektów, które świadczą o tym, że kłótnia nie doprowadzi do negatywnych skutków: nie nalegaj, by mieć rację, słuchaj, opanuj gniew, trzymaj się tematu, nie mów czegoś, czego później pożałujesz.

Parom, które się sprzeczają bardziej na sobie zależy

Sprzeczka nie koniecznie oznacza, że relacja się wypala. Jest to także znak, że zauważacie różnice między sobą, dostrzegacie własne pomysły i opinie oraz chcecie się nimi dzielić. Absolutny brak kłótni w związku może prowadzić do napięć i nieudolności wymiany myśli z partnerem w obawie, że negatywnie wpłynie to na waszą relację i uczucia. Niekwestionowanie może także wskazywać na brak zaangażowania.

Wyrażając swoją opinię pokazujesz zwoje zaangażowanie.

love

Zależy ci na tym, by być faktycznie sobą w związku? Wyrażasz swoje zdanie i pomysły? Zależy ci wystarczająco, by przekroczyć pewne granice i dać sygnał partnerowi o tym, co ci się nie podoba?

Nawiązując do dr Stephanie Sarkis, zdrowy związek składa się z siedmiu czynników.

„Nigdy nie widziałam zdrowej pary, która nigdy się nie kłóci. Nigdy jednak faktycznie się też nie kłócą. Możecie się ze sobą spierać bez ostrej kłótni. Należy zauważyć różnicę między zdrową wymianą odmiennych zdań, a kłótnią, kiedy krzyczymy i wyrzucamy z siebie to, co nam silna przyniesie na język.”

Możecie wyrazić swoje zdanie bez podnoszenia głosu. Czasami się zgadzacie, czasami nie, to absolutnie normalne.

Konflikty i wyzwania są naturalną częścią związku.

couple

Oczywiście, że chcesz, by partner wiedział o twoich potrzebach i pragnieniach. Nie zawsze się jednak w tej kwestii zgadzacie. Ważne jest w jaki sposób je przekazujesz i jak reaguje na nie druga połówka. Konstruktywna sprzeczka i kłótnia to dwie różne rzeczy i o tym należy pamiętać. Nie zapominajcie o szacunku i wzajemnym zrozumieniu.

Gniew i podnoszenie głosu często może mieć negatywne skutki na związku, więc warto nauczyć się spierać konstruktywnie.

Ważne jest, by nauczyć się wyrażać swoją opinię i mówić o swoich potrzebach, a jednocześnie wykazać zrozumienie wobec partnera. Na takich fundamentach możecie budować silny i zdrowy związek.

Może Cię zainteresować