×

Kim była pierwsza miłość księcia Filipa? To ją kochał, zanim poślubił królową

Znamy go jako sędziwego księcia, stojącego zawsze blisko, ale jednak w cieniu królowej Elżbiety. Ale gdy spojrzymy na zdjęcia sprzed lat, zobaczymy przystojnego mężczyznę w mundurze, którego uważano za playboya. O obfitującym w romanse życiu małżonka Elżbiety II krążą legendy. Kim był, zanim został mężem królowej? Kim była pierwsza miłość księcia Filipa?

Zaaranżowane małżeństwo

Ona zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia, gdy miała zaledwie 13 lat. Tak bardzo, że wybaczała mu niewierność i regularne zdrady. On dusił się na królewskim dworze. Do tego stopnia, że w końcu całkowicie wyprowadził się z pałacu.

Historia księcia Filipa i królowej Elżbiety daleka jest od pięknej „love story” rodem z komedii romantycznej. To raczej historia aranżowanego małżeństwa, będącego elementem chytrego planu.

Admirał Louis Mountbatten zaopiekował się Filipem, gdy jego matka zachorowała na schizofrenię, a ojciec go porzucił. Admirał mierzył wysoko i obmyślił chytry plan: Filip Mountbatten ma podbić serce królowej Elżbiety.

Jest 1939 rok. Mountbatten aranżuje spotkanie w Royal Naval College w Dartmouth. Elżbieta przychodzi na nie z rodzicami. Podczas uroczystego obiadu, za stołem siedzi przystojny, 18-letni student akademii morskiej i książę o grecko-duńskich korzeniach. 13-letnia „Lilibet” zakochuje się bez pamięci. Ale Filip nie traktuje jej poważnie.

Zakochana młoda Elżbieta przymyka oko na to, w jaki sposób traktuje ją Filip. Sprzeciwia się rodzicom, którzy marzą o innym zięciu. Filip jest biedny (tuż przed ślubem na swoim koncie ma sześć funtów i dziesięć pensów) i uwielbia kobiety. Towarzyszący mu podczas imprez Larry Adler mówi: „Masz szczęście, że twój rozporek nie potrafi mówić”.

Gdy mężczyzna oświadcza się (bardziej z poczucia obowiązku, niż z miłości), Elżbieta bez wahania mówi „tak”. Nie jest wtedy królową. Jest zakochaną bez pamięci młodą kobietą, idealizującą swojego wybranka, gotową wiele wybaczyć.

Wtedy para jeszcze nie wie, na ile prób zostanie wystawione ich uczucie.

Dalszy rozwój wydarzeń znamy wszyscy. Ale niewielu wie, że życie Filipa mogło potoczyć się inaczej…

Kim była pierwsza miłość księcia Filipa?

Zanim książę ożenił się z Elżbietą, był zakochany w innej. Wybranką Filipa była Osla Benning, którą od Elżbiety różniło bardzo wiele. Ponoć Filip kochał ją już wtedy, gdy spotkał Elżbietę po raz pierwszy.

Margaret Osla Benning ma alabastrową cerę, piękną figurę i łagodny charakter. Filipa spotyka, gdy pracuje w fabryce samolotów. Przyjaciółka Osli, widząc, że coraz bardziej jej zależy na przystojnym młodzieńcu, idzie do jego wuja i podpytuje o Filipa.

Nie sądzę, żeby Filip miał w tej chwili dziewczynę. Chciałabym, żebyś znalazła dla niego kogoś miłego, bo nikogo nie zna

– odpowiada admirał.

Osla i Filip zaczynają się spotykać. Miłość kwitnie, a Filip jest zachwycony piękną dziewczyną. Ale i to nie przeszkadza mu w licznych romansach. Jednym z nich jest romans z nastoletnią Elżbietą, o czym Osla (na zdjęciu pierwsza z lewej) nie ma pojęcia…

Wuj Filipa dochodzi do wniosku, że to małżeństwo z Elżbietą będzie dla niego lepszym „interesem”. Nakłania młodzieńca, żeby korespondował z „Lilibet”.

Mój wujek ma pomysł na moją przyszłość. Sądzi, że ożenię się z Elżbietą. Piszę do niej list każdego tygodnia

– wyznaje Filip w rozmowie z kapitanem statku.

Gdy Osla czeka na powrót ukochanego, ten coraz mocniej angażuje się w relację z Elżbietą, która dorasta i zaczyna się podobać księciu. W końcu Filip uznaje, że to ją wybierze na swoją żonę. Z czasem zapomina o Osli i zrywa kontakt.

Potem Osla wychodzi za mąż za Johna Hennikera-Majora, a swojemu pierwszemu synowi nadaje imiona Mark Ian Filip. Po latach wyznaje swojej córce, że to Filip był jej pierwszą miłością.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij