×

Sosnowiec. Kilkutygodniowy chłopiec w oknie życia

Kilkutygodniowego chłopca w oknie życia znaleziono w niedzielne popołudnie. Dziecko trafiło do szpitala, gdzie poddano go niezbędnym badaniom.

Kilkutygodniowy chłopiec w oknie życia

Jak informuje Dziennik Zachodni, alarm w sosnowieckim oknie życia rozległ się w niedzielę 20 czerwca chwilę po godzinie 16. Dyżurująca siostra karmelitanka znalazła w nim kilkutygodniowego chłopca, którym od razu się zajęła.

Po przeprowadzeniu podstawowych czynności pielęgnacyjnych, zgodnie z procedurami, siostra karmelitanka wezwała pogotowie. Zadbany, kilkutygodniowy chłopiec trafił do szpitala pod obserwację lekarzy, gdzie wykonano serię badań mających na celu sprawdzić, czy życiu dziecka nic nie zagraża.

Teraz chłopiec trafi do pogotowia opiekuńczego, który zajmie się procesem adopcyjnym dziecka.

Druga szansa

Okno Życia to miejsce, w którym matki mogą anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się na zewnątrz. Po jego otwarciu włącza się alarm, który powiadamia opiekunów placówki, że ktoś pozostawił dziecko.

Pozostawienie dziecka w oknie życia daje pełną anonimowość matce. Po zabraniu dziecka z okna uruchamiana jest specjalna procedura. Najpierw zostaje powiadomione pogotowie ratunkowe w celu podjęcia działań medycznych. Następnie nazajutrz dziecko trafia do pogotowia opiekuńczego, a tu rozpoczyna się proces sądowy i adopcyjny.

– czytamy w poście Caritas diecezji sosnowieckiej na Facebooku.

Jak podaje portal Niedziela.pl, w diecezji sosnowieckiej działają dwa okna życia: w Sosnowcu i Jaworznie. Sosnowieckie okno uruchomiono w 2009 roku i opiekują się nim Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Osiedla Piastów. Pierwsze dziecko pozostawiono tam w 2018 roku. Od tego czasu udało się uratować łącznie czwórkę dzieci: trzech chłopców i jedną dziewczynkę.

Pierwsze Okno Życia w Polsce otwarto w 2006 roku w Krakowie. Caritas sprawuje nad nim finansową opiekę. Od tego czasu ich liczba wzrosła do 67 w całym kraju i uratowano w nim ponad 100 dzieci.

W kwietniu znaleziono pięciomiesięczną dziewczynkę w „Oknie Życia” w Częstochowie. Dziecko miało „cechy zespołu Downa”.

Źródła: tvn24.pl, wiadomosci.gazeta.pl, dziennikzachodni.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij