Kierowcy zapłacą więcej od kwietnia. Rosną opłaty za przejazd A4

  Kierowcy zapłacą więcej od kwietnia. Rosną opłaty za przejazd A4

  Od kwietnia nowe stawki za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków
  Od kwietnia nowe stawki za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków
  Źródło zdjęć: © East News | Damian Klamka
  30.03.2024 12:43

  Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza fragmentem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, zapowiedziała obowiązującą od kwietnia podwyżkę cen za przejazd dla kierujących samochodami osobowymi. Teraz przejazd tym odcinkiem autostrady będzie kosztować 16 zł.

  W ramach zmian w taryfikatorze, Stalexport Autostrada Małopolska informuje o nowych stawkach: kierowcy samochodów osobowych zapłacą teraz 16 zł zamiast 15 zł. Od 1 kwietnia obowiązywać będą także następujące ceny: pojazdy z kategorii 2 i 3: po 29 zł, pojazdy z kategorii 4 i 5: po 49 zł, a motocykle: 8 zł.

  Wzrosną ceny za przejazd autostradą A4

  Zmiany w opłatach nie są nowością. Warto przypomnieć, że w połowie stycznia 2024 roku operator autostrady zrezygnował ze zniżek przy płatnościach automatycznych, co spowodowało wzrost ceny z 13 zł do 15 zł dla tych, którzy korzystali z tej opcji.

  Zobacz także wideo poniżej.

  Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

  Przeciwko podwyżkom opowiedziała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która już w lutym skrytykowała te plany. Sprzeciw GDDKiA jest oparty na przekonaniu, że podwyżka ta jest nieuzasadniona i bezpośrednio dotyka kierowców oraz branżę transportową. Ich zdaniem, może to również wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na drogach lokalnych.

  "Warto podkreślić, że autostrada A4 jest m.in. strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą. W sytuacji trwającej od 24 lutego 2022 r. wojny na terenie Ukrainy zasadne byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju" - argumentowała w opublikowany komunikacie GDDKiA.

  Operator autostrady tłumaczy, że koncesja na eksploatację A4 zakończy się w 2027 roku i jest zobowiązany przekazać autostradę GDDKiA w idealnym stanie, co wymaga przeprowadzenia szeregu inwestycji.

  W marcu wzrosły również opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na odcinku z Nowego Tomyśla do Konina. Cena za przejazd każdym z trójki 50-kilometrowych fragmentów A2 dla samochodów osobowych podniosła się z 30 zł do 32 zł.

  Źródło artykułu:money.pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także