×

Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce? Minister zdrowia podał termin!

Coraz więcej mówi się o zażegnaniu restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19 w naszym kraju. W związku z tym, wszyscy zadają sobie teraz jedno pytanie – kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce? Już niedługo obowiązek noszenia maseczek będzie jedynie zaleceniem, o czym w wywiadzie dla „Faktu” poinformował minister zdrowia. Adam Niedzielski podał też termin „początku końca pandemii”.

Obostrzenia w Polsce

O aktualnych obostrzeniach w Polsce możemy przeczytać na stronie rządowej www.gov.pl.

Uwaga! Zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19

– czytamy na gov.pl.

Obecne restrykcje w naszym kraju dotyczą m.in. ograniczeń w przemieszczaniu się oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych wyłącznie za pomocą maseczki (chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone).

Uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych odbywają zajęcia w formie zdalnej.

Muzea, galerie sztuki, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, parki rozrywki na świeżym powietrzu, biblioteki, targi, wystawy, kongresy i konferencje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje hotelowe czy gastronomia funkcjonują tylko w ściśle określonym reżimie sanitarnym.

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępniane do tańczenia zostały zamknięte.

kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce
Pixabay

Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce?

W Polsce wciąż trwa piąta fala COVID-19, która każdego dnia przynosi dziesiątki tysięcy zakażeń – tylko dziś potwierdzono 42 095 nowych przypadków. Za przerażającymi statystykami kryje się natomiast dobra informacja, a ta jest taka, że dziś znacznie mniej osób trafia do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem.

Wariant Omikron, który stał się wariantem dominującym w Polsce, nie jest bowiem tak niebezpieczny, jak jego poprzednicy, choć charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem zaraźliwości. Czy to jednak odpowiedni czas do tego, aby zrezygnować z wszelkich restrykcji?

W sprawie zniesienia obostrzeń wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz:

Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić.

Głos w sprawie zniesienia restrykcji w Polsce zabrał również sam minister zdrowia. W założeniu, że piąta fala będzie wygaszana przez najbliższe kilka tygodni, Adam Niedzielski podał realny termin zniesienia obostrzeń.

W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji

– powiedział minister Niedzielski w rozmowie z „Faktem”.

Szef resortu zdrowia odniósł się także do obowiązku noszenia maseczek. Niedzielski będzie zalecał (nie będzie to już obowiązek), aby osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja albo osoby korzystające z transportu publicznego, nosiły maseczki.

Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny.

Ponadto, jak ujawnił minister zdrowia, rząd jest w trakcie „podejmowania decyzji o możliwej rezygnacji z kwarantanny z kontaktu”.

kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce
Instagram

Adam Niedzielski odejdzie z resortu zdrowia?

Przypomnijmy, że w tym kwartale planowana jest rekonstrukcja rządu. Czy w związku z tym Adam Niedzielski pożegna się z funkcją szefa MZ? Takie pogłoski słychać coraz częściej, dlatego odniósł się do nich sam minister. Niedzielski zaznaczył, że „przez cały czas jest do dyspozycji premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego”. On sam nie myśli natomiast o rezygnacji z funkcji ministra zdrowia.

Człowiek odpowiedzialny, a w tym przypadku odpowiedzialny po dwakroć, bo za zdrowie i życie ludzi, nie może w takim momencie myśleć o rezygnacji

– oznajmił w wywiadzie dla „Faktu” Adam Niedzielski.

Uważasz, że minister zdrowia Adam Niedzielski sprawdza się w roli szefa resortu zdrowia?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Instagram, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij