×

Kiedy zakończy się pandemia koronawirusa? Ekspert podaje daty

Kiedy zakończy się pandemia koronawirusa? To pytanie, które zadajemy sobie wszyscy. Próbują na nie odpowiedzieć również eksperci, a wśród nich specjalista chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernest Kuchar. Lekarz wskazał konkretne miesiące.

Efekty obostrzeń dopiero za 2 tygodnie

Od soboty 24 października cały kraj jest w czerwonej strefie. W związku z tym, premier ogłosił nowe obostrzenia.

Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać żywność jedynie na wynos. Uczniowie klas od IV do VIII zostają w domach i rozpoczynają naukę w trybie zdalnym. Dzieci i młodzież w godzinach od 8 do 16 mogą przemieszczać się jedynie w towarzystwie dorosłego.

Rząd zakazał także aktywności, zebrań i spotkań, w których bierze udział powyżej pięciu osób. Dotyczy to również wesel i konsolacji.

Zdecydowano o zamknięciu sanatoriów, a premier poprosił seniorów, by w miarę możliwości pozostali w domach.

Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu. Uruchamiamy Korpus wsparcia seniorów w celu zaopiekowania się tymi, którzy nie mieszkają ze swoją rodziną, lub którym rodzina pomagać nie może.

– przekazał Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Nadal zamknięte pozostają baseny i siłownie. Obowiązują godziny dla seniorów, limity klientów w sklepach, a także nakaz zakrywania nosa i ust. Mimo to, koronawirus nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie!

Zdaniem doktora Ernesta Kuchara obecne efekty walki z koronawirusem zaobserwujemy dopiero po 2 tygodniach.

W związku z okresem wylęgania choroby zakaźnej, efekty działań widzimy z opóźnieniem, w przypadku nowego koronawirusa, z jedno lub dwutygodniowym opóźnieniem

– mówi ekspert w rozmowie z PAP.

Kiedy zakończy się pandemia?

Specjalista chorób zakaźnych Ernest Kuchar wskazał również miesiące, w których jego zdaniem może zdarzyć się coś, na co wszyscy czekamy. Kiedy zakończy się pandemia?

Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku, tak jak w tym roku, kiedy spadek zachorowań notowaliśmy późną wiosną

Zdaniem lekarza najważniejsze jest to, aby nie zablokował się system opieki szpitalnej nad chorymi na COVID-19. Rząd powinien się więc skupić na doposażeniu i przygotowaniu szpitali.

Na sporą liczbę wykrytych zakażeń ma wpływ ogromna liczba wykonanych testów. Natomiast znacznie bardziej istotne jest, ile osób z powodu COVID-19 przebywa w szpitalach, ile osób jest podłączonych pod respiratory, ile osób umiera. To są krytyczne wartości

Fotografie: pixnio.com

Polecane

Może Cię zainteresować