×

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Jest odpowiedź ministra Czarnka

Zgodnie z decyzją rządzących, do 29 listopada dzieci i młodzież mają uczyć się zdalnie. Ale co będzie potem? Dobowy przyrost zakażeń, regularnie przekraczający 20 tys. przypadków, nie napawa optymizmem. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji wyjaśnia.

Jak szkoła radzi sobie z pandemią?

Pierwszy dzień nauczania zdalnego w klasach 4-8 szkoły podstawowej przyniósł pierwsze doniesienia o problemach z Librusem. Powtórzył się scenariusz z wiosny, ale na szczęście awaria nie była już tak dotkliwa.

Szef MEN, dopytywany na antenie Polskiego Radia o to, jak szkoła radzi sobie z pandemią, stwierdził: „Na pewno radzi sobie lepiej niż na wiosnę”.

Wynika to ze zwiększonej liczby szkół podpiętych do sieci internetowej. W tym roku kalendarzowym nie będzie ani jednej szkoły poza siecią. W tych dniach przekazujemy kolejnych 27 tys. tabletów dla szkół, szkolimy również nauczycieli. Kluczowe jest napisanie dobrego podręcznika do historii, wiedzy o społeczeństwie

– tłumaczył Czarnek.

Minister zadeklarował również, że do końca 2020 r. wszystkie szkoły będą podłączone do sieci internetowej. Już teraz w ramach dwóch programów „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła plus” przekazano blisko 500 mln zł na informatyzację szkół. Internet ma 90 proc. placówek. Do najbardziej potrzebujących szkół trafi również 27 tys. tabletów.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Zapewnienia o poprawie efektywności nauczania zdalnego nie wyglądają jak zwiastun wiadomości o powrocie do szkół. A jednak — Przemysław Czarnek w rozmowie z Polskim Radiem zaskoczył słuchaczy. Wyznał, że można mieć nadzieję na powrót dzieci i młodzieży do szkół po 29 listopada.

Szef MEN podkreślił również to, co podkreślają wszyscy rządzący – że ostateczna decyzja będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w kraju.

Liczymy, że przez te blisko trzy tygodnie będziemy mieli sytuację opanowaną w tym sensie, że ta krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, że nie będzie zwiększonej liczby dziennych zarażeń, bo to wszytko jest ze sobą powiązane, a ostatecznie chodzi o utrzymanie wydolności systemu zdrowia

– przekonywał szef MEN.

Jeśli uda się to zrobić w ciągu tych kilkunastu dni, dzięki zaangażowaniu wszystkich Polaków, nauczycieli, uczniów, rodziców, przestrzeganiu wszystkich obostrzeń i rygorów, które są wprowadzane, nie po to by kogoś blokować, ale by ratować życie i zdrowie, to jestem przekonany, że mamy szansę po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół, zaczynając od tych roczników, które mają egzaminy

– zapewnił Przemysław Czarnek.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować