×

Koniec nauki zdalnej już wkrótce? Wiceminister Piontkowski odpowiada

Kiedy starsze dzieci wrócą do szkół? Rodzice czekają na to już od miesięcy. Jako prawdopodobny termin wskazywano początek marca, jednak ostatnio liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrosła. Wiceminister Piontkowski zabrał głos w tej sprawie.

Trzecia fala pandemii

Jedni domagają się poluzowania obostrzeń, inni mówią, że to duży błąd. Zdaniem wielu ekspertów zbyt wczesne odchodzenie od restrykcji przyczyniło się do rosnącej liczby zakażeń. Chociaż wielu z nas narzeka na brak wolności i uciążliwość decyzji rządzących, w tej chwili Polska jest jednym z liderów w rozluźnianiu epidemicznych obostrzeń.

Problemem są jednak nie tylko obostrzenia, ale i – a może przede wszystkim – nowe mutacje koronawirusa.

Mamy pierwszy zidentyfikowany przypadek mutacji południowoafrykańskiej koronawirusa w Polsce

– poinformował minister Adam Niedzielski.

Przy okazji szef resortu zdrowia podkreślił, że możemy już mówić o trzeciej fali pandemii.

Trzecia fala pandemii już jest w Polsce. I to nie pytanie, czy się pojawi, ale jakie rozmiary osiągnie

– uważa minister.

Kiedy starsze dzieci wrócą do szkół?

Trzecia fala pandemii może pokrzyżować wiele planów, nie tylko tych, które dotyczą Narodowego Programu Szczepień. Wkrótce okaże się, co dalej z warunkowym luzowaniem obostrzeń oraz powrotem starszych dzieci do nauki stacjonarnej.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zdradził plany resortu w wypowiedzi dla Polskiego Radia 24.

Mieliśmy nadzieję, że – jeżeli dojdzie do wypłaszczenia zakażeń, a nawet tej zniżki – to wówczas będzie możliwy powrót kolejnych roczników. Co oczywiste, wydaje się, że najbardziej tego potrzebują klasy maturalne, ósmoklasiści, ale także klasy czwarte, w których uczą się dzieci, które skończyły taką całościową edukację prowadzoną głównie przez jednego nauczyciela

– powiedział.

Ostateczną decyzję na temat rozszerzania nauki stacjonarnej na uczniów starszych klas poznamy w przyszłym tygodniu.

My co najmniej chcielibyśmy, by utrzymany został ten stan, który funkcjonuje w tej chwili – czyli w klasach I-III nauczanie stacjonarne. A gdyby było możliwe, to powrót części roczników nawet w trybie hybrydowym, mieszanym. Zobaczymy, co będzie możliwe

– zdradził Piontkowski.

Możliwy jest jednak nie tylko scenariusz powrotu do szkół, ale i wręcz przeciwnie – powrotu do nauczania zdalnego w klasach I-III szkół podstawowych. Młodsi uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej 18 stycznia. Z kolei uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować