×

Kiedy spadnie śnieg? W tej części Polski opady możliwe już dzisiaj!

Jedni czekają na ten moment z niecierpliwością, inni woleliby, żeby nigdy nie nadszedł. Ale zima nie pyta nas o zdanie i – jak wiemy – lubi zaskakiwać. Kiedy spadnie śnieg? Wygląda na to, że jeszcze w tym miesiącu czekają nas spore zmiany!

Kiedy spadnie śnieg?

Pola pokryte białym puchem, drzewa chylące się ku ziemi pod jego ciężarem, a zamiast szarości wszechobecna biel. Jeśli ktoś tęskni za takim widokiem, będzie jeszcze musiał na niego poczekać.

Jak informuje portal fanipogody.pl, na śnieżną aurę w listopadzie nie mamy co liczyć. Ale mieszkańcy północnego-wschodu Polski mogą się spodziewać opadów już dzisiaj! W piątek w tej części kraju możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak śnieg będzie znikał bardzo szybko, ponieważ chłodniejszą masę powietrza ma zastąpić front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Będzie się on przemieszczać z zachodu na wschód.

Opady na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu

Model SWISS-HD prognozuje opady deszczu ze śniegiem na północnym-wschodzie w drugiej części dnia. Mogą wystąpić również wieczorem. Opady będą najbardziej dotkliwe dla mieszkańców Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia. Na Suwalszczyźnie możliwe są przejściowo opady mokrego śniegu zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy.

Opady śniegu będą zanikać już nocą z piątku na sobotę. A to ze względu na dodatnią bądź bliską zeru temperaturę. Zatem na razie nie mam mowy o utworzeniu pokrywy śnieżnej na dłużej.

Wkrótce przymrozki

Astronomiczna jesień potrwa jeszcze ponad miesiąc. Ustąpi miejsca astronomicznej zimie dopiero 21 grudnia o godz. 11.20. Ale czy w przyrodzie nastąpią duże zmiany? Chociaż wszystko wskazuje na to, że krajobraz do końca listopada się nie zabieli, wkrótce mogą pojawić się przymrozki.

Pierwsze już odnotowano ok. 5 listopada, gdy temperatura spadła kilka stopni poniżej zera. W drugiej połowie miesiąca mogą zdarzać się częściej. Po 20 listopada prognozy wskazują na możliwość ochłodzenia i nocne przymrozki.

Według prognoz długoterminowych wiele wskazuje na to, że ta zima nie będzie się bardzo różniła od tych, które obserwujemy w ostatnich latach.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować