×

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Prognozy długoterminowe są zaskakujące!

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, kiedy możemy spodziewać się zimy. To szybciej, niż nam się wydaje!

Początek jesieni cieplejszy niż zwykle

Patrząc za okno można odnieść wrażenie, że lato minęło z dnia na dzień. Jeszcze kilka dni temu synoptycy zachęcali, by w pełni wykorzystać ostatni ciepły dzień tych wakacji. Po słonecznym dniu, temperatura spadła nawet o 10 stopni Celsjusza. Według IMGW nad Polską pojawiła się masa chłodnego powietrza, która zostanie z nami co najmniej do soboty.

Chłodna aura zostanie z nami na dłużej i utrzyma się w kolejnych dniach. Miejscami występować mogą przelotne opady deszczu

– zapowiadała synoptyk IMGW Anna Woźniak w rozmowie z PAP.

Ale są i dobre wieści. Meteorolodzy przewidują, że początek jesieni w tym roku ma być cieplejszy niż zwykle.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Według długoterminowych prognoz ciepło i słonecznie powinno być także w październiku. Termometry mają wskazać temperatury powyżej średniej. Ale radość nie potrwa długo, bo już w listopadzie przypomni o sobie zima.

Synoptycy przewidują wzrost sumy opadów i jednoczesne obniżenie temperatury. Z prognozy długoterminowej wynika, że to w listopadzie spadnie śnieg. Pojawią się także przymrozki.

Jeśli ktoś nie może się doczekać śnieżnych świąt Bożego Narodzenia, z pewnością ucieszą go prognozy na grudzień. I wtedy meteorolodzy spodziewają się opadów śniegu. Warto jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe mają duży margines błędu. Aura zmienia się niezwykle dynamicznie i potrafi nas zaskakiwać. Do grudnia z pewnością zaskoczy nas jeszcze nie raz…

Niedawno opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Ukrainy. Zaczęło się od ulewnego deszczu. Potem pogoda się poprawiła, ale nie na długo. Deszcz zmienił się w grad, a grad w… śnieg! I to przy ponad 20 stopniach Celsjusza.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij