×

Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin

Gdy Francuzi ponownie otworzyli salony fryzjerskie, niektórzy klienci czekali pod ich drzwiami tuż po północy. Jak będzie u nas? Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin.

Niemal 60 proc. salonów ma rezerwy, które pozwolą im przetrwać góra do końca maja…

Trzeci etap odmrażania gospodarki

Od 4 maja Polacy chętnie korzystają ze wszystkich zmian, na które pozwolił drugi etap odmrażania gospodarki. Zdaniem niektórych rządzących, robimy to nawet zbyt chętnie.

Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich?

Ale na otwarcie restauracji, stref rekreacyjnych, czy salonów fryzjerskich i kosmetycznych, wciąż musimy cierpliwie czekać. Te zmiany mają nastąpić wraz z trzecim etapem odmrażania gospodarki. Ma on przynieść również organizację opieki w klasach 1-3, organizację wydarzeń sportowych do 50 osób w otwartej przestrzeni, czy otwarcie zakładów gastronomicznych (z pewnymi ograniczeniami).

Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich?

Minister Łukasz Szumowski, który był wtorkowym gościem Radia ZET , zapowiedział, że prawdopodobnie otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w najbliższy poniedziałek 18 maja.

Na tę wiadomość z utęsknieniem czekają nie tylko klienci. Jak informuje „Rzeczpospolita”, ponad połowie zakładów fryzjerskich, kończą się rezerwy finansowe, pozwalające im przetrwać. Dłuższy przestój jest równoznaczny z likwidacją firm lub zwalnianiem pracowników, a w najlepszym razie obniżeniem ich pensji.

Branża beauty zapewnia w Polsce ok. 300 tys. miejsc pracy. Salony fryzjerskie to małe firmy w skali kraju, ale to ważny pracodawca. Z badania, które przeprowadzaliśmy wśród właścicieli salonów fryzjerskich, wynika, że jeżeli obecny stan będzie się przedłużał, nie będą oni w stanie zapewnić środków finansowych na kontynuowanie pracy w swoich zakładach

– mówi Waldemar Kotecki, właściciel firmy Polwell.

Branża regularnie apeluje do rządu o to, by skierował na jej rzecz kolejne transze wsparcia.

Jakie będą wytyczne dla fryzjerów?

Wiemy już na pewno, że otwarcie salonów będzie związane z reorganizacją ich pracy. Jak informuje Radio ZET, Nowe zalecenia dla branży fryzjerskiej były przez wiele dni konsultowane m.in. z Izbą Kosmetologów, przedstawicielami branży zrzeszonymi w inicjatywie BeautyRazem oraz OSSP Fantasmagorie.

Finalnie, na stronę Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego trafił plakat z wytycznymi, które powstały w oparciu o przewodnik „Bezpieczne salony kosmetyczne i fryzjerskie – wracamy do pracy”.

Jak będzie wyglądać wizyta u fryzjera po 18 maja?

Przede wszystkim, umówimy się na nią jedynie telefoniczne lub przez internet. Poczekalnie zostaną zlikwidowane, więc do salonu klient będzie mógł przyjść jedynie na wyznaczoną godzinę.

Fryzjer, tak jak i kosmetyczka, będą przyjmować klientów w odzieży ochronnej. Zamiast kawy lub herbaty, zaproponują jedynie wodę w jednorazowych opakowaniach i… krótką ankietę z pytaniami o samopoczucie klienta.

Zanim usiądziemy w fotelu, będziemy też mieć mierzoną temperaturę.

Cóż, jeśli ta sytuacja ma jakiekolwiek dobre strony, to jest nią zapewne fakt, że fryzjerzy chyba nigdy wcześniej nie czuli się tak doceniani. Co podsumował Artur Andrus, dołączając do Hot16challenge2…

 

Fotografie: Pixabay, pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować