×

Kiedy koniec roku szkolnego 2019? MEN podaje nową datę

Chociaż rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego jest co roku, to w 2019 budzi szczególne zainteresowanie. Głównie za sprawą strajku nauczycieli oraz przesuniętej przez MEN daty rozpoczęcia wakacji. Odpowiadamy zatem, kiedy koniec roku szkolnego i jak długo będą trwały tegoroczne ferie letnie.

Koniec roku szkolnego 2019. Kiedy wakacje?

Zgodnie z ustaleniami MEN, zakończenie roku szkolnego 2019 miało nastąpić w piątek, 21 czerwca 2019. Gdy opublikowano kalendarz roku szkolnego pojawiły się pytania, czy nie lepiej byłoby przesunąć datę rozpoczęcia ferii letnich.

Propozycja wynikała z wypadającego 20 czerwca Bożego Ciało, które w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy i zajęć dydaktyczno- wychowawczych. Jednak resort twierdził, że data końca roku szkolnego wynika z przepisów i taka musi pozostać. Dlatego długo nie było jasne, czy taka zmiana w rozporządzeniu w ogóle nastąpi.

Zakończenie roku szkolnego 2019 będzie później niż planowano?

8 kwietnia 2019 roku rozpoczął się największy w historii oświaty (od 1993 r.) strajk nauczycieli, którzy byli niezadowoleni ze swoim zarobków.

Wprawdzie protest zawieszono 27 kwietnia, ale pojawiły się obawy, że w związku z tą ogólnopolską akcją pedagogów, rok szkolny 2018/2019 zostanie przedłużony.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jednak zapewniało, że zajęcia i rok szkolny skończą się zgodnie z planem.

Zakończenie roku szkolnego. Data podana przez MEN ulega zmianie

Im bliżej lata i zakończenia szkoły, tym bardziej zastanawiano się, kiedy wakacje się rozpoczną. Większość osób zdążyła się nawet pogodzić z myślą, że koniec roku szkolnego 2019 nastąpi dopiero w piątek, 21 czerwca.

Jednak premier Mateusz Morawiecki przywrócił uczniom i ich rodzicom nadzieję. 18 maja 2019 r. podczas spotkania w Zawierciu poinformował o planowanej zmianie w terminie zakończenia roku szkolnego 2018/2019:

Będzie zmiana rozporządzenia i obecny rok szkolny zakończy się w środę 19 czerwca, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca

Tłumaczył, że o przesunięciu rozpoczęcia wakacji zadecydowały względy praktyczne oraz oczekiwania rodziców, nauczycieli i samych uczniów.

Kiedy koniec roku szkolnego 2019? MEN podaje nową datę

5 czerwca 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że zajęcia w szkołach skończą się w tym roku 19 czerwca, zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego.

Koniec roku szkolnego 2019 wcześniej. Kiedy rozpoczną się wakacje 2019?

MEN w końcu skończyło konsultacje i uzgodnienia projektu rozporządzenia. 12 czerwca minister Piontkowski podpisał projekt rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

To już pewne, zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw odbędzie się szybciej. Chociaż przyzwyczailiśmy się do żegnania szkoły w piątek, w tym roku odbędzie się ono w środę, 19 czerwca. Koniec roku szkolnego przed Bożym Ciałem z pewnością ucieszy wielu uczniów i nauczycieli.

Wakacje 2019 rozpoczną się już 20 czerwca i potrwają do 1 wrześnią włącznie. Cieszycie się?

Może Cię zainteresować

zamknij